Jak prodloužit životnost pračky až o 10 let: Přivítejte na scéně WC čistič a kyselinu citrónovou

Pračku používáte denně, ale na to, aby vám i nadále dobře sloužila, je potřeba věnovat jednou za čas pozornost i její údržbě a čištění.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Automatická pračka se dnes už nachází snad v každé moderní domácnosti. Její používání je tak samozřejmé, že se ani nezamýšlíte, jaké by to bylo bez ní. Jenomže věnujete čas i její čištění? Protože i přístroje, které slouží na čištění, potřebují jednou za čas vyčistit. Tak je to i s pračkou. Je v neustálém kontaktu s vodou, a ta může mít různou čistotu a tvrdost. Právě tvrdá voda je nejčastější příčinou poruch pračky. Krystaly z vody se usazují na topném tělese a znehodnocují ho. Pojďte se podívat, jak se o pračku starat, aby vám sloužila dlouhá léta.

Čištění filtru vypouštěcího čerpada

V případě ucpání filtru přestane voda odtékat do odpadu a začne téct ven z pračky. Zabraňte tomu a věnujte pravidelně čas kontrole a čištění filtru. Na předním krytu pračky naleznete ve spodní části dvířka nebo kryt, který když otevřete, může odtamtud vytéct trochu vody. Odšroubujte uzávěr proti směru hodinových ručiček a odstraňte případné nahromaděné nečistoty. Po provedení údržby uzávěr zašroubujte a zavřete kryt.  

Údržba prostoru pod těsněním

Prostor gumového těsnění, který má pračka za dvířky, se zvyknou usazovat krom zaseknutých ponožek nebo zapomenutých gumiček do vlasů i nečistoty, které můžou zapáchat, což je znakem přítomnosti bakterií. Ty vyčistíte tak, že smícháte bělidlo s teplou vodou v poměru 1:1. Hadříkem namočeným do tohoto roztoku otřete povrch pod těsněním. Na odolnější špínu můžete použít i starý zubní kartáček.

Pryžové těsnění je zanesené špínou iZdroj fotografie: Depositphotos

Čištění ohřívacího tělesa

Ohřívací těleso je vlastně spirála, která má na starosti zahřátí vody na požadovanou teplotu dle vámi zvoleného programu praní. Je v neustálém kontaktu s vodou, a proto se často zanáší od vodního kamene, v důsledku čeho se může vaše pračka porouchat. Čistěte jej pravidelně, abyste tomu předešli.

  • Čištění octem – nalijte 250 ml 9% octa do přihrádky dávkovače na prací prostředek. Kyselina octová je velmi účinná v boji s vodním kamenem, ale při její použití na čištění topného tělesa může dojít k poškození pryžových těsnění. Je na vás, zda se rozhodnete pro tuto metodu.
  • Čištění kyselinou citronovou – k čištění ohřívacího tělesa budete potřebovat asi 120 g kyseliny citrónové. Nasypte ji do přihrádky zásobníku na prací prášek a zapněte prací cyklus, který trvá zhruba 1 hodinu při teplotě 60 stupňů. Vyčistíte tak nejen topné těleso od nánosu krystalů, ale i buben pračky.
Zásobník na prací prostředek nutně potřebuje čištění iZdroj fotografie: Depositphotos

Údržba zásobníku na prací prostředek

Po několika praních se v prostoru zásobníku pracího prostředku vytvoří plísně nebo jiné nečistoty. Ty se pak v průběh praní dostávají spolu s pracím prostředkem do bubnu pračky a tím pádem i na vaše oblečení. Abyste tomu zabránila, musíte zásobník pravidelně čistit. Na čištění používejte mýdlovou vodu a do hůře přístupných míst se dostanete za pomoci zubního kartáčku. Pro dezinfekci zásobníku do něj nalijte 20-30 ml čističe na záchodové mísy a nechte 1-2 hodiny působit. Tak zahubíte všechny mikroby. Toto čištění se doporučuje opakovat každé páté praní.

Jak vy provádíte pravidelné čištění pračky?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články