Podlaha se bude blyštit jako nová, stačí použít správné množství octa. Levný fígl, který navrátí zašlý lesk a krásu během minuty

Oproti linoleu a plovoucí podlaze jsou dřevěné parkety značně náročnější na údržbu a spousta lidí si s nimi neví rady. Pomůže vám několik tipů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velká část lidí se snaží mít domácnost či alespoň jednotlivé místnosti laděné do stejného stylu. Pokud mezi ně také patříte a máte k nábytku z masivu i pravé dřevěné podlahy, nejspíše zápasíte s tím, jak je správně vyčistit. Často se to totiž nedaří, prach a špína zůstává ve spárách a zem se neleskne. Pomocí několika jednoduchých triků se však rozzáří, jako by byla nová.

Zkuste na podlahy ocet

Podobně důležitá jako samotné čištění je příprava okolí před tím, než vůbec začnete s umýváním podlah. Posbírejte ze země všechny předměty a vyneste koberce či rohožky do jiné místnosti, nebo je vytřepte venku, kde je chvíli necháte. Pak si připravte bílý ocet, olivový olej a destilovanou vodu. Octa nalijte do nádoby 1 šálek, do něj přidejte 2 lžíce oleje a smíchejte je s půl litrem vody.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zem důkladně zameťte nebo vysajte a na suchý povrch z rozprašovače nastříkejte trochu připravené směsi. Na podlaze by neměly vzniknout kaluže tohoto roztoku, země od něj má být správně jen orosená. Následně si vezměte mop, kterým rozetřete směs rovnoměrně po celé podlaze, a necháte ji, aby se do dřeva vpila. Po oschnutí už stačí jen otřít zem suchým hadříkem a sledovat, jak se leskne, podělil se o trik expert Joan Clark.

Starší dřevěnou podlahu musíte nejdříve vydrhnout

Tento trik bude skvěle fungovat v případě, že země ještě nejsou pořádně znečištěny. Pokud je tomu naopak, měli byste se nejprve zbavit zaryté špíny a až následně se starat o lesk. Jedním z přípravků, které vás dozajisté zbaví nečistot, je olejové mýdlo. To by mělo stačit rozpustit v horké vodě a podlahy s ním pak jen vydrhnout. Mělo by to jít opravdu snadno.

iZdroj fotografie: Unsplash

Do 4 litrů horké vody nalijte čtvrt šálku olejového mýdla a důkladně je rozmíchejte, aby se čisticí prostředek rozpustil. Tímto přípravkem vydrhněte pomocí mopu podlahu tak, jak jste zvyklí. Pokud se někde na podlaze nachází místo či skvrny, které nejdou jednoduše vytřít, budete muset přitlačit. Pomocí hadříku nebo kartáče byste se měli krouživými pohyby nečistot zbavit, nesmíte však poškodit lak nebo barvu.

Zdroj: TipsBulletin

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Bez nahradí mnoho léků, pomůže na záněty, kašel i astma
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Dům zachvátily plameny a rodina se nemohla dostat ven. Bezdomovec neváhal a všechny zachránil
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat