Zařizujete Profesionální nebo domácí dílnu? V obou případech je třeba dbát na využití prostoru - adbz.cz
adbz.cz » PR články » Zařizujete Profesionální nebo domácí dílnu? V obou případech je třeba dbát na využití prostoru

Zařizujete Profesionální nebo domácí dílnu? V obou případech je třeba dbát na využití prostoru

Dílna je zcela unikátním prostorem, při jehož zařizování vám nepomohou zkušenosti ze zařizování jakéhokoliv jiného obytného nebo pracovního prostoru. Ať již začínáte vybavovat malou domácí dílnu nebo velký profesionální provoz, některá pravidla jsou samozřejmě stejná a je třeba se jimi řídit. Dostatek prostoru K tomu, aby bylo možné v dílně pracovat maximálně efektivně a v neposlední řadě také bezpečně, bude třeba naplánovat rozmístění všech hlavních prvků tak, aby měl člověk za všech okolností dostatek prostoru. Jen tak mu při jedné činnosti nebude překážet nářadí pro činnosti jiné, a jen tak může v dílně udržet organizovanost a pořádek, které jsou hlavním předpokladem příjemné a efektivní práce. Skladovací prostor Požadavek na maximální plochu volného prostoru je často v přímém rozporu s potřebou umístit do dílny maximum skříněk, polic a dalších odkládacích a ukládacích míst, které umožní v mžiku najít přesně to, co je právě potřeba. Když k tomu připočteme ještě potřebu rozmístit v dílně kromě hlavního ponku i další zařízení jako jsou pily, hoblovačky nebo třeba kvalitní pístové kompresory nezbytné třeba pro používání pneumatického nářadí, zjistíme, že nestojíme před lehkým úkolem. Právě proto je na místě v maximální míře využívat místa u stěn a nejrůznější regálové a policové systémy hnát do výšky. Také nástěnné systémy pro uchycení nářadí jsou velkými pomocníky. Nedělejte z dílny

shutterstock 2026044590

Dílna je zcela unikátním prostorem, při jehož zařizování vám nepomohou zkušenosti ze zařizování jakéhokoliv jiného obytného nebo pracovního prostoru. Ať již začínáte vybavovat malou domácí dílnu nebo velký profesionální provoz, některá pravidla jsou samozřejmě stejná a je třeba se jimi řídit.

Dostatek prostoru

K tomu, aby bylo možné v dílně pracovat maximálně efektivně a v neposlední řadě také bezpečně, bude třeba naplánovat rozmístění všech hlavních prvků tak, aby měl člověk za všech okolností dostatek prostoru. Jen tak mu při jedné činnosti nebude překážet nářadí pro činnosti jiné, a jen tak může v dílně udržet organizovanost a pořádek, které jsou hlavním předpokladem příjemné a efektivní práce.

Skladovací prostor

Požadavek na maximální plochu volného prostoru je často v přímém rozporu s potřebou umístit do dílny maximum skříněk, polic a dalších odkládacích a ukládacích míst, které umožní v mžiku najít přesně to, co je právě potřeba.

Když k tomu připočteme ještě potřebu rozmístit v dílně kromě hlavního ponku i další zařízení jako jsou pily, hoblovačky nebo třeba kvalitní pístové kompresory nezbytné třeba pro používání pneumatického nářadí, zjistíme, že nestojíme před lehkým úkolem. Právě proto je na místě v maximální míře využívat místa u stěn a nejrůznější regálové a policové systémy hnát do výšky. Také nástěnné systémy pro uchycení nářadí jsou velkými pomocníky.

Nedělejte z dílny skladiště

Mnoho majitelů domácích nebo malých profesionálních dílen se pokouší v dílně také skladovat materiál nebo hotové výrobky. Někdy to samozřejmě jinak nejde, především pak v domácích podmínkách, pokud je ale možné dílnu a sklad oddělit, rozhodně to udělejte. Firmy využijí ve svých skladech velké systémy obsluhované elektrickými vysokozdvižnými vozíky, ale i malá místnost s několika regály dokáže být pro kutily velkou pomocí.

Samostatnou kapitolu tvoří autodílny, které si zařizují nejen autoservisy, ale i skuteční nadšenci do aut. V jejich případě netvoří pomyslné těžiště dílny ponk, nýbrž zvedák. Jeho výběr je ale samostatnou kapitolou.