Trendy v bytovém designu a osvětlení pro rok 2023 - adbz.cz
adbz.cz » PR články » Trendy v bytovém designu a osvětlení pro rok 2023

Trendy v bytovém designu a osvětlení pro rok 2023

Trendy designu domácností se mění každým rokem. Některé jsou krátkodobé, jiné vydrží velmi dlouho nebo se postupně vrací. Rok 2023 je v tomto specifický, protože už s pandemií se mnoho domovů měnilo částečně na kanceláře – a ty si samozřejmě žádají úplně jiné standardy. Pojďme se podívat, co hraje prim v bytových trendech příštího roku.  Přírodní materiály interiér zjemní Například industriální interiéry jsou stále moderní, ale v mnoha ohledech se od nich upouští – přitom ještě pár let zpět to byl velký hit. Dnes se do interiérů doslova derou přírodní materiály, zejména dřevo, ale třeba i kámen nebo dokonce sláma a kůže. To samozřejmě prakticky hned začala reflektovat různá designová svítidla, která především dřevo velmi dobře využila.  Dřevo je skvěle opracovatelný materiál, proto se z něho začaly tvořit korpusy svítidel. Nahradilo například studené materiály, jako je kov, plech nebo levnější materiály, například plast. Dřevěná designová svítidla jde skvěle kombinovat. Výhodou také je, že je dřevo jako materiál stálé a dlouho vám vydrží. Někdy se ale můžete setkat s levnějšími variantami, tedy dekorem dřeva, například na plastu.  Pracujete z domova? Pak osvětlení nepodceňujte Několik let zpět byla práce z domova spíše výjimkou. Dnes je standardem, kterého rádi zaměstnanci využívají. Jenže s prací z domova se pojí také nutnost vlastního pracovního koutu

trendy byt design

Trendy designu domácností se mění každým rokem. Některé jsou krátkodobé, jiné vydrží velmi dlouho nebo se postupně vrací. Rok 2023 je v tomto specifický, protože už s pandemií se mnoho domovů měnilo částečně na kanceláře – a ty si samozřejmě žádají úplně jiné standardy. Pojďme se podívat, co hraje prim v bytových trendech příštího roku

Přírodní materiály interiér zjemní

Například industriální interiéry jsou stále moderní, ale v mnoha ohledech se od nich upouští – přitom ještě pár let zpět to byl velký hit. Dnes se do interiérů doslova derou přírodní materiály, zejména dřevo, ale třeba i kámen nebo dokonce sláma a kůže. To samozřejmě prakticky hned začala reflektovat různá designová svítidla, která především dřevo velmi dobře využila. 

Dřevo je skvěle opracovatelný materiál, proto se z něho začaly tvořit korpusy svítidel. Nahradilo například studené materiály, jako je kov, plech nebo levnější materiály, například plast. Dřevěná designová svítidla jde skvěle kombinovat. Výhodou také je, že je dřevo jako materiál stálé a dlouho vám vydrží. Někdy se ale můžete setkat s levnějšími variantami, tedy dekorem dřeva, například na plastu. 

Pracujete z domova? Pak osvětlení nepodceňujte

prace z domova

Několik let zpět byla práce z domova spíše výjimkou. Dnes je standardem, kterého rádi zaměstnanci využívají. Jenže s prací z domova se pojí také nutnost vlastního pracovního koutu (nebo ideálně pracovny). Důležité je u práce osvětlení, protože může ovlivňovat naši produktivitu. Nedostatečně osvětlené pracovní místo může vyvolávat pocit únavy. Dlouhodobě pak zvyšuje například riziko deprese

Kromě osvětlení pracovního stolu, které je samozřejmostí, se často zapomíná na osvětlení místnosti. Když pracujete za počítačem, nemusíte nutně svítit centrálním světlem, ale zkuste třeba designové nástěnné lampy. Dokážou osvětlit velký prostor, ale zároveň stále vytváří příjemnou atmosféru – a kromě toho vypadají skvěle a dají se kombinovat s jiným trendy osvětlením.

Správná teplota a intenzita světla

Neméně důležitá je teplota světla. Obecně platí, že pokud chcete dosáhnout pocitu odpočinku a harmonie, je dobré spíše měkčí a slabší světlo, ideálně v chromatičnosti teplé bílé (žluté) okolo 3 000 Kelvinů. Na druhou stranu se takové světlo nehodí například k práci nebo třeba do kuchyně. Pokud něco děláte, na co potřebujete dobře vidět nebo být bdělí, doporučujeme spíše chromatičnost v denní bílé nad 4 000 Kelvinů.

Trendem jsou v tomto ohledu různá designová svítidla se stmívačem. Můžete si je lehce nastavit přesně tak, jak budete potřebovat. Například, pokud se bude stmívat, zvolíte slabší intenzitu světla, díky tomu budete mít i kvalitnější spánek. Naopak podle potřeby můžete měnit chromatičnost světla. Nepotřebujete k tomu ani nové osvětlení, ale stačí vám chytré RGB žárovky. Ovládat je můžete pomocí aplikace v mobilu nebo rovnou přes chytrou domácnost.