Musí mít ekologická auta platnou dálniční známku?

Zákony týkající se autodopravy se neustále mění. Co platilo před rokem, dnes může být úplně jinak. Spousta řidičů si neví rady hlavně s povinností vlastnit dálniční známku. Jaká vozidla jsou od této nutnosti osvobozená?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Několik výjimek

Je pro vás dálniční známka povinná, nebo na ni můžete zapomenout? Pojďme se společně podívat, jací motoristé ji mít nemusí.

Zdaleka nejpočetnější skupinou jsou majitelé ekologických vozidel (elektrických, vodíkových nebo hybridních). Pokud vaše auto produkuje méně než 50 gramů oxidu uhličitého na 1 kilometr, pak nemusíte mít dálniční známku.

Vlastníte průkaz ZTP, ZTP/P? Nebo pravidelně převážíte majitele takového průkazu? Pak máte štěstí, protože i v takovém případě nemusíte řešit dálniční známku.

Výjimku mají i majitelé některých typů veteránů. Dávejte si však pozor, protože musíte svého plechového miláčka registrovat.

Občas se objeví nepoctivec, který se snaží zneužít statusu osvobozeného vozidla. Pokud vás chytí hlídka, počítejte s pokutou ve výši až 100 000 Kč. Za samotnou jízdu bez platné dálniční známky si vykoledujete až 20 000 Kč.

Raději si zkontrolujte platnost

Mnoha nepříjemným událostem se dí předejít prevencí. Přesně proto se podívejte na dálniční známka platnost a zkontrolujte si, jestli vámi zakoupený kus ještě platí. Postačí vám zadat SPZ vozidla a zemi registrace. Za minutku budete vědět, na čem jste. Taková jednoduchá akce vám dokáže ušetřit několik desítek tisíc korun.

Vypršela platnost vaší známky? Pak si raději ihned pořiďte novou. Zvládnete to na webových stránkách e-shopu eDalnice. I v tomto případě stačí zadat SPZ, zemi registrace a také začátek platnosti známky. Po zaplacení obdržíte e-mail s potvrzením platnosti nové známky.

Na nic nečekejte – od března totiž podraží roční známka na 2 300 Kč.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články