Jaké velké valouny do zahrady můžete sehnat?

Mnoho lidí si pod valouny do zahrady představí klasický „labák“. Ale kdo chce exkluzivní surovinu pro vytvoření dokonalé zahrady, vybere některý z italských mramorů, žuly či unikátního železitého pískovce. Přečtěte si o nich více!

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Představují se žulové valouny Granito Montorfano

Mezi tradičně oblíbené materiály patří žulové valouny. Existuje více barevných variant. Ale nejčastější je granit v barvě soli a pepře. Méně obvyklý odstín je s růžovým nádechem. Skládá se ze světlých minerálů – křemene, živce a tmavé slídy jménem biotit. Půda v okolí Granito Montorfano má neutrální pH, proto se hodí pro většinu rostlin. Jde o odolnou horninu, která skvěle vzdoruje všem druhům povětrnostních podmínek. Nákupem žulových valounů dokonale doplníte design zahrady.

Pruhované valouny na zahradu Rainbow

Raritní jsou pískovcové valouny v zahradách. Rainbow je však výjimečný čínský pískovec, který je přirozeně impregnován oxidy a hydroxidy Fe, které zpevňují jeho hmotu. Různě zbarvené pruhy ve spektru od bílé přes okrovou až po hnědou jsou způsobeny kolísající koncentrací limonitu. Díky tomuto zpevnění je možné vyhladit pískovec do tvaru velkých oblázků. Opět jde o neutrální surovinu, která doplní převážnou část flóry. Pískovcové valouny Rainbow oživí každý záhon svými teplými barvami.

Mramorové valouny do zahrady Angel Stone

Decentní proužkovaní má alpský mramor Angel Stone. Šedá se zeleným nádechem se střídá se sněhobílým krystalickým vápencem. Tato kombinace připomíná vrcholy hor, kde ještě zůstal neroztátý sníh. Mramorové valouny jsou ideální pro tvorbu samostatných ploch nebo ke vzrostlým stromům. Tak nejlépe vyniknou jejich barvy. Pořiďte si ledovcové pohoří k rostlinám.

Bílé valouny Bianco Carrara

Velké exempláře tohoto exkluzivního materiálu z italských Apuánských Alp jsou ozdobou každého pozemku. Bílé oblázky září jako čerstvý sníh, to zaručeně přitáhne pozornost. Mramorová surovina obsahuje minimum prasklin a má nasákavost vody do 0,5 %. Proto je Bianco Carrara absolutně mrazuvzdorný. S bílou klasikou nikdy neuděláte chybu.

Temné valouny do zahrady Nero Ebano

Černošedý Nero Ebano je luxusním doplňkem v exteriéru. Na absolutní černou se tento barevný tón změní po přelití srážkovou nebo závlahovou vodou. Přírodní zbarvení mramoru je způsobeno vysokým podílem organické složky, proto je stálobarevný. V jeho blízkosti se koncentruje teplý vzduch při intenzivním slunečním záření. Je skvělým společníkem vápenomilných skalniček nebo kaktusů.

Kam se hodí velké valouny do zahrady?

Ohlazené horniny v rozměrech přesahujících 20 cm představují ideální volbu pro zdobení teras, tvorbu obruby chodníků, do okolí bazénů nebo jsou stylovým akcentem mezi zelení. Tyto valouny do zahrady jsou perfektní nejen pro samostatné plochy, ale i jako plnivo pro gabionové konstrukce. Představují trvalou a konzistentní alternativu k okrasné mulčovací kůře. Eliminují riziko vzniku plísní a rozkladu, což jsou časté neduhy při použití tradiční neošetřené stromové kůry. Pořiďte si ke svým rostlinám dokonalý doplněk.

Hledáte kvalitní valouny do zahrady?

Prodej valounů do zahrady připravených v drátěných koších má v popisu práce e-shop Stonex.cz. Potřebujete si zakoupit nový dominantní okrasný prvek na vaši zahradu? V pohodlí domova si prostudujte bohatý výběr barev a struktur v ohlazených valounech. Doprava je po celé České republice zdarma až před bránu vašeho domu. Pokud před nákupem potřebujete dobrou radu, neváhejte se obrátit na infolinku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články