Jak zvládnout kontrolu developerských projektů?

Ruská agrese proti Ukrajině způsobila novou vlnu nejistoty na českém trhu s nemovitostmi. Nároky na prostor, zejména v komerčním sektoru jsou stále vysoké.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Obdobně jako ve zbytku CEE regionu, česká ekonomika teď čelí rostoucí inflaci, rostoucím nákladům na energie, nepravidelnosti v obchodních dodávkach zboží, příčemž ekonomické vazby s Ruskem mají značný význam. Míra českého růstu HDP dosáhla 4,4 % v Q1, což je o něco více než evropský průměr. Avšak míra inflace dosáhla v březnu roku 2022 jednu z nejvyšších hodnot v Evropské Unii.

Prognózy expertů poukazují na to, že tato situace je pouze dočasná. Očekává se, že v roce 2023 se úroveň ekonomické výkonnosti země vrátí do úrovně z období před pandémií.

Co se týče sektoru nemovitostí, podle závěrů Cushman & Wakefield Česká republika Market Outlook 2022, nová nabídka realitních agentur v roce 2022 pravděpodobně přesáhne počet nabídek z minulého roku, avšak v této chvíli je dokonce menší než v letech 2017-20. Roste počet volných míst v hotelech, stejně tak rostou ceny nájmů – obzvlášť v Praze. Žádané jsou prostory pro průmysl. Toto, jak poukazuje CBRE, je způsobeno obnovením obchodních řetězců a růstem e-commerce (elektronického obchodu).

VDR jako prostředek podporující řízení transakcí s nemovitostmi

Vysoké nároky na sklady a průmyslové nemovitosti vyžadují větší operační kontrolu developerů. S virtuální platformou datové místnosti developeři mohou řídit dokumentací vice RE investičních projektů s důvěrou, že tyto procesy budou mnohem lépe organizovány, „be it sales process”, získavaní financí nebo „Due Diligence”. Možnost sdílení jednotlivých souborů pouze s vybranými osobami zaručuje bezpečné a rychlé doručení důvěrných dokumentů investorovi, subdodavatelům a auditorům. S platným dokumentem po ruce, neexistuje riziko zastavení práce nebo prodeje kvůli prodlevám spojeným s doručováním dokumentů.

Ve skutečnosti dokumenty k těmto projektům mohou být rovněž běžně zaslány e-mailem. Zde se projevuje již zmiňovaná výhodaVDR systému, obzvlášť bezpečnost. Totiž uživatelé e-mailu nemusí mít jistotu, že e-mailové zprávy nebudou přístupné neoprávněným osobám. Narůstajícím problémem pro podnikatele je phishing. VDR poskytuje veškerou kontrolu o tom, co se děje s dokumentací a minimalizuje lidské chyby – jako např. zaslání dokumantace nesprávné osobě. Administrátor může v jakékoliv chvíli ověřit, kdo a kdy si prohlížel daný soubor, prodloužit nebo omezit osobám přístup.

Oba druhy faktorů, jako rychlé přeposílání dokumentů a neustálá kontrola jsou velmi důležité v případě stavebních projektů. To umožňuje developerům dodržovat stanovené termíny, firma v očích investora může působit seriózností a dobrým dojmem.

VDR funkce, které splňují očekávání developerů realit.

Do VDR můžeme umístit všechny důležité dokumenty související s probíhajícími projekty. Lze je volně katalogizovat a třídit, a tím udržovat přehlednost. Správce udělí každému individuální přístupová práva a každá ze zúčastněných stran bude mít přístup pouze k tomu, co souvisí s konkrétním projektem. Uživatel může být schopen upravovat a tisknout, případně může mít pouze možnost náhledu. Schopnost pracovat v cloudu je reakcí na stále populárnější využívání možnosti práce na dálku – dokumenty lze prohlížet kdykoliv a odkudkoliv.

Podle SPOLEČNOSTI FORDATA, předního poskytovatele virtuální datové místnosti ve střední a východní Evropě, může správce generovat zprávy ukazující, kdo pracoval s danými soubory, což umožňuje plnou kontrolu nad veškerou dokumentací, která již byla zmíněna výše. I když je projektů více, zprávy mohou být generovány zvlášť pro každý z nich. Zprávy poskytují nejen dohled nad dokumentací, ale také umožňují vývojářům řídit práci projektového týmu díky tomu, že správce vidí, kdo a jak dlouho pracoval s daným dokumentem.

Hromadné operace ve VDR jsou velmi pohodlné, což ušetří spoustu času od načítaní souborů a udělování oprávnění. Správci mohou rychle načíst celé složky, svazky souborů, vytvořit více uživatelských účtů ze souboru aplikace Excel nebo stahovat archivy souborů.

Navíc, jak upozorňuje FORDATA, systém umožňuje snadné prohlížení DWG, DXF souborů bezpečně v nativní aplikaci, což je funkce věnovaná realitnímu sektoru. Firma nabízí nativní – tedy bezpečnější – prohlížení více než 30 formátů souborů – nejvíce v oboru.

VDR zajišťuje transparentnost, usnadňuje komunikaci, pomáhá udržovat přehlednost, zajišťovat dohled, souhrnně lze říct, že to vše výrazně zefektivňuje řízení projektů komerčních nemovitostí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články