Elektrické vs. akumulátorové strunové sekačky: Jaké dát přednost? - adbz.cz
adbz.cz » PR články » Elektrické vs. akumulátorové strunové sekačky: Jaké dát přednost?

Elektrické vs. akumulátorové strunové sekačky: Jaké dát přednost?

Tráva roste jako z vody a vy jí začínáte mít doslova po krk? Dost možná kazí dojem z celé vaší zahrady, lemuje stromy, ploty, okrasné záhony i keře. Známe to. Nějaké to špatně přístupné místo se na zahradě najde zkrátka vždycky. Řešením je strunová sekačka. My se dnes podíváme na zoubek elektrickým a AKU vyžínačům a poradíme vám, který pohon je ideálním řešením pro vaši zahradu.

strunova sekacka shutterstock 1

Když seče struna aneb malý exkurz do světa vyžínačů

Strunové sekačky jsou ideální primárně na dokončovací práce a k úpravě menších ploch a míst, kam se klasickou sekačkou nedostanete. V čem vlastně tkví jejich kouzlo? Radost z čerstvě posečené trávy je k nezaplacení, ovšem pohled na místa, odkud trčí nevzhledné trsy trávy už méně. A právě v tu chvíli nastupuje na scénu strunová sekačka. Jejich obrovskou výhodou je, že jsou lehké, malé a zatraceně šikovné!

Pokud tedy hledáte pomocníka, díky kterému se zvládnete snadno a rychle zbavit trávy kolem obrubníků, stromů, nebo bazénu a zároveň si nechcete uhnat svalovou horečku, právě jste ho našli. Na rozdíl od křovinořezů mají strunové sekačky mnohem menší hmotnost, takže s nimi mohou pohodlně pracovat i ženy.

strunova sekacka shutterstock 2

Náš tip: Strunové sekačky mívají často záběr kolem 25 cm, ale můžete se setkat i s modely s šířkou záběru kolem 35 cm. V tomto případě méně znamená více. S menším záběrem se totiž lépe dostanete mezi stromy a nehrozí, že sem tam omylem něco přeseknete.

Kabel, nebo baterie? To je oč tu běží!

Při výběru strunové sekačky je naprosto zásadní volbou typ pohonu. Na trhu se setkáte nejčastěji s elektrickým a akumulátorovým pohonem. Každý z nich má své výhody, ale i nevýhody a hodí se pro trochu jiný typ zahrady.

Elektrické strunové sekačky

Elektrické vyžínače jsou ideální na menší plochy a využijete je například na sečení trávy kolem domu nebo plotu – zkrátka všude tam, kde dosáhne přívodní kabel. Ten může být poměrně nepraktický, hrozí totiž, že se vám při sečení připlete do cesty nebo se zamotá do keřů. Pokud však máte v dosahu elektrickou zásuvku a láká vás nízká pořizovací cena, je elektrická strunová sekačka ideální volbou. Obrovskou výhodou je také nízká hmotnost a tichý chod, který oceníte především v zabydlených oblastech, takže nebudete rušit vaše sousedy hlasitým sečením.

Výhody

 • Příznivá pořizovací cena
 • Lehká konstrukce a nízká hmotnost
 • Tichý, bezemisní chod bez zápachu

Nevýhody

 • Nižší výkon
 • Omezený dosah a volnost pohybu
 • Přívodní kabel může při práci překážet
aku strunova sekacka al ko

Náš tip: Láká vás pořízení elektrického vyžínače, ale bojíte se, že se s ním nikam nedostanete? Nezoufejte. Rádius záběru můžete snadno prodloužit například pomocí prodlužovacího kabelu.

AKU strunové sekačky – zvládnou i silnější porost

Pokud vám v cestě stojí vysoká tráva, ale nemáte poblíž zásuvku, bude pro vás ideální volbou akumulátorová strunová sekačka. Obrovskou výhodou je bezkabelový provoz, takže máte naprostou svobodu pohybu a mnohem větší komfort při práci. Jediné, co vás může zastavit je vybitý akumulátor. Proto je potřeba myslet i na jeho omezenou dobu provozu a pravidelné nabíjení. Dobu sečení však můžete snadno prodloužit díky náhradnímu akumulátoru, který je dobré mít v záloze. Ten můžete navíc v rámci AKU programu používat na různou zahradní techniku stejné značky. Stejně jako u elektrických strunovek můžete i u AKU verzí počítat s tichým a bezemisním chodem.

Výhody

 • Nezávislý provoz na elektrické síti
 • Naprostá volnost pohybu
 • Lehká konstrukce a nízká hlučnost
 • Bezemisní provoz bez zápachu
 • Možnost používat jednu baterii na více přístrojů

Nevýhody

 • Nutnost dobíjet akumulátor
 • Omezená kapacita akumulátoru
elektricka strunova sekacka bosch easygrasscut

Náš tip: Pokud se vám nechce dohledávat kompatibilní akumulátor s vámi vybraným strojem, pořiďte si AKU strunovou sekačku s baterií a nabíječkou ve společném balení. Nestane se vám, že omylem sáhnete vedle a zakoupíte špatnou baterii.