Ekvitermní regulace vytápění má spoustu předností - adbz.cz
adbz.cz » PR články » Ekvitermní regulace vytápění má spoustu předností

Ekvitermní regulace vytápění má spoustu předností

V současné době se velice často skloňuje takzvaná ekvitermní regulace vytápění, protože eliminuje náklady na vytápění. V podstatě se jedná o specifický způsob řízení vytápění, který zohledňuje venkovní teplotu vzduchu, podle které potom nastavuje teplotu vody v otopném systému.

radiator topeni odvzdusneni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Systém funguje na jednoduchém principu. Ekvitermní regulace vytápění používá speciální čip pro měření aktuální venkovní teploty. Všechna data sbírá řídící jednotka kotle, která s nimi potom pracuje a automaticky nastavuje teplotu otopné vody. Výkon celého systému je tak perfektně regulovaný, čímž se šetří nemalé náklady na vytápění.

Teplota v místnostech je konstantní

Primárním účelem ekvitermní regulace je nastolit konstantní teplotu ve všech místnostech v interiéru. V okamžiku, kdy se venku ochladí, zvýší se teplota v topném systému, a naopak. Docílí se tím dokonalé rovnováhy mezi dodávaným teplem a tepelnými ztrátami. V místnosti je k dispozici prostorový termostat, přes nějž se provádí různá nastavení.

Potřebujete znát ekvitermní křivku

Pro správné nastavení systému je nezbytné znát ekvitermní křivku, kterou vám vytvoří odborník specializující se na vytápění a energie. Potřebuje k tomu znát energetické ztráty objektu. Podle křivky je potom nastavován řídící systém kotle, jenž si podle toho určuje intenzitu vytápění. Ekvitermní regulace vytápění se týká i moderních kotlů na tuhá paliva.

Vzhledem k tomu, že není vyžadována vysoká teplota topného média, prodlužuje se tím i životnost kotle, protože nemusí pracovat na plný výkon. Ekvitermní regulace je spojována i s plynovými kondenzačními kotli, ovšem nejvíce je úspora znatelná v případě elektrického vytápění. Začněte se zajímat o úsporná opatření pro svou nemovitost, protože jsou to vaše ušetřené peníze.