7 tipů, jak na sršně a vosy

Bodavý hmyz, jakým jsou sršně a vosy, může člověk i obdivovat pro jeho krásnou stavbu těla i důmyslnost při shánění potravy.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Maximálně však do té doby, než se dostane do jeho těsné blízkosti. Ve chvíli, kdy vás vosa nebo sršeň ohrožuje, jde obdiv stranou a spíše se jdete schovat, nebo začnete vymýšlet způsoby, jak podobným situacím předejít.  

1. Najděte vosí/sršní hnízdo a zničte ho

Pokud vás v pergole na zahradě nebo dokonce přes otevřené okno v domě začnou opakovaně ohrožovat vosy nebo sršně, je nanejvýš pravděpodobné, že mají v blízkosti své hnízdo. To bude potřeba najít a zničit, jinak se jich nezbavíte. Pro tyto případy doporučujeme volat buď odborné firmy na likvidaci vosích hnízd, nebo hasiče. 

2. Nezvané bodavé návštěvníky odpuďte látkami, které jim nevoní

Žádné hnízdo jste nenašli, ale vosy a sršně vás stále obtěžují? Odpudit je můžete látkami, které sršňům a vosám nevoní. Mezi ně patří například nafta. Ta však nebude vonět ani vám. Proto se spolehněte spíše na ocet (můžete jím přetřít rámy oken či stůl na zahradě) nebo na citrónovou trávu. 

3. Zamezte vniku sršní a vos do domu obyčejnou síťkou do oken

Návštěvě sršní a vos u vás doma mohou zabránit obyčejné síťky do oken, které zamezí přístupu do domácnosti také jinému otravnému hmyzu. O bezpečí spícího miminka v kočárku se potom postará síťka na kočárek. 

4. Použijte lapač vos a jiného hmyzu

Součástí vaší terasy může být i jednoduchý lapač vos, který je běžně k dostání. Do lapače stačí nalít ovocnou šťávu nebo sirup, který vosy nebo sršně přiláká. Hmyz se dostane do lapače, ale už z něj nevylétne. K dostání jsou i elektrické lapače, které hmyz lákají na ultrafialové světlo a pak jej usmrcují elektrickým výbojem.

5. Narafičte na zahradu umělé vosí hnízdo

Na sršně i vosy můžete jít chytře. Stačí, když do své zahrady umístíte atrapu vosího hnízda. Pokud jej sršně nebo vosy zaregistrují, poletí si místo pro stavbu svého hnízda hledat jinam. Sršně a vosy si totiž vzájemně nenarušují svá teritoria.

6. Využijte efektivní odpuzovače hmyzu

Před vosím či sršním bodnutím i před jiným otravným hmyzem vás mohou chránit efektivní odpuzovače hmyzu. Vybírat můžete odpuzovače s toxickou látkou nebo ultrazvukové odpuzovače. Mezi odpuzovače se řadí i různé náramky s vonnou příměsí či svíčky, které hmyz odpuzují.

7. Naučte se žít s hmyzem v souladu

Ne vždy se podaří vos a sršňů stoprocentně zbavit. Pokud vás sršně nebo vosy přímo neohrožují, je dobré naučit se s nimi vycházet. Ve většině případů postačí, když zůstanete v klidu a vosy nebo sršně si nebudete všímat. Ona si také půjde po svém. Pozor si dejte na to, abyste vosu nebo sršeň nespolkli spolu s jídlem či pitím. Ostražití buďte i během sběru ovoce, na kterém si bodavý hmyz rád pochutnává.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články