Zašlé šperky i příbory se budou opět lesknout a zářit. Stačí správně použít suroviny z kuchyně, které rozhodně máte po ruce

Mnoho z vás má doma poměrně velké množství stříbrných předmětů. A nemusí jít jen o šperky, ale také třeba o příbory či jiné skvosty. Podívejte se, jak je dokonale vyčistit.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Možná se vám to již také stalo. Chtěli jste si vzít svůj oblíbený prstýnek a zjistili jste, že je černý jako uhel.  Nemusí vás to až tolik trápit, protože černání stříbrných šperků a předmětů je přirozené. Stačí pár jednoduchých triků a bude to hned pryč. Nejlepším řešením je dotyčný předmět čistit pravidelně a zoxidované části vás poté nezaskočí. A jak na to? Jednoduše, doma najdete poměrně dost možností, se kterými šperky vybělíte.

Když nechcete jít k odborníkovi, zvolte sůl

První možností, jak vyleštit šperky je, zajít do nejbližšího klenotnictví, kde vám vaše poklady vybělí speciálními prostředky. Možná proto se jim za výlohou vše tak leskne. Chcete-li ušetřit nějakou tu korunu, podívejte se do své spíže, co by se tam dalo najít. Jednou z možností je kuchyňská sůl. A to v kombinaci s horkou vodou a klasickým alobalem, do které položíte šperk.  Jen pozor na dražší kameny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Velkým pomocníkem nejen při čištění šperků je jedlá soda nebo prášek na pečení. Efekt bude naprosto stejný.  Jedná se o nejefektivnější čištění a také nejoblíbenější. Stačí šperk namočit do teplé vody společně s jedlou sodou nebo práškem do pečiva. Chemická reakce způsobí vyčištění. Je důležité při těchto „ pokusech“ nepoužívat kovovou misku, je ale vhodná plastovou misku vyložit alobalem.

Oblíbené nápoje vám stříbro také vyčistí

Jestliže nechcete z nějakého důvodu používat tyto věci, nebo je prostě nemáte doma, můžete vyzkoušet i některý z oblíbených nápojů. Čistící schopnosti má také Coca-Cola nebo pivo. Oblíbená Coca-Cola obsahuje ale kyselinu, takže opět musíte dát pozor na drahé kameny, které může poškodit. Čištění není ale nic zázračného. Pivo sice šperk zesvětlí, ale dokonale ho nevyčistí. Využít ale můžete i další produkty.

iZdroj fotografie: Pixabay

Určitě jste se opakovaně setkali se zázrakem jménem ocet. Používá se na čištění koupelen nebo toalet, případně i na odstranění zápachu. Po ponoření šperku do připravené misky, je nezbytné šperk opláchnout a osušit. Pokud už si opravdu nevíte rady, nebo se vám žádný ze způsobů nelíbí, využijte klasický prostředek na mytí nádobí. Po něm bude šperk krásně lesklý. Můžete ho vyčistit také jemným kartáčkem na zuby.

Zdroj: Lowery Jewellers

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články