Za zlikvidování rostliny pokuta 100 000 Kč: Jestli vám náhodou vyrostla na zahradě, radši se jí ani nedotýkejte
Pokud se vám na zahradě objevila tato rostlina nebo ji najdete kdekoli v přírodě, raději ruce pryč. Za její poškození hrozí obrovská pokuta.
V české přírodě se nachází nespočet krásných rostlin a mnohé z nich se většina zahrádkářů snaží pěstovat také u sebe doma. Ne v každém případě je to nicméně povoleno zákonem č. 114/1992 Sb., podle kterého hrozí poměrně velká pokuta například za likvidaci prstnatce. Pokud byste na něj narazili a napadlo by vás ho vyrýt a přesadit, raději na to rychle zapomeňte.
Prstnatec je chráněný zákonem
Prstnatec na zahradu nepatří hned z několika důvodů. Nejenže se jedná o chráněnou rostlinu, ale také je jeho život stejně jako u ostatních orchidejí úzce spjatý s houbami. Aby totiž rostl správně, potřebuje k tomu spolupráci mykorhizy. Pokud se mu nicméně tento faktor nedostane, nedokáže přežít, takže přesazení opravdu fungovat nebude.
Kromě toho je jakákoli manipulace s prstnatci nezákonná. Kdyby vás přitom chytili úředníci nebo vás někdo naprášil, můžete schytat pokutu ve výši až sto tisíc korun. Jakmile tedy na tento druh rostliny narazíte, dejte ruce pryč a obejděte ji obloukem. Mnohem více se vyplatí zasadit třeba okrotici bílou, kterou dnes najdete již i v městských parcích.
Pozor na to, co doma pěstujete
„Je to sice velmi citlivá a krásná rostlina s bílými květy, ale potkat ji můžete i v městských parcích. Dokonce i na haldách a dalších místech ovlivněných člověkem. Když kvetou okrotice, mám stoprocentní záruku, že je najdu i v místech, kde dřív nebyly vůbec uváděné,“ uvedla pro Český rozhlas botanička Naďa Gutzerová.
Doporučováno není ani pěstovat růži galskou, protože je to poměrně náročná rostlina. Obecně však platí, že až na výjimky, jako je právě prstnatec, můžete u sebe doma vysadit vše. Pokud vám to poroste, či nikoli, je pouze na vás a tak trochu i na štěstí. V dnešní době třeba zapálení zahrádkáři na Dolní Moravě už pěstují například exotické fíky a mandloně.