Za sbírání plodů z vlastní zahrady budeme muset platit: Lidé se proti výmyslu vlády bouří, ale už není cesty zpět
Příroda je vždy štědrá a nedbá na hranice vytvořené člověkem – vy byste ale měli. Jinak vás to může stát pokutu.
Obsah
Pojďme odloupnout vrstvy nového právního ustanovení, které více než razantně změnilo sousedskou dynamiku týkající se spadlých plodů ovocných dřevin a zasahujících větví stromů. Konkrétně jde o § 1016/1 občanského zákoníku, který byste opravdu měli znát.
Pozor na ovoce od sousedů
A co se v něm konkrétně říká? Třeba to, že plody, které spadnou ze stromů a keřů na sousední pozemek, patří vlastníkovi tohoto pozemku, ledaže je sousední pozemek veřejným statkem, jak píše web Novinky. Pokud jste tedy doteď byli zvyklí obírat z druhé strany třeba sousedovu ostružinu rostoucí na plotě nebo trhat jablka z přesahujících větví, rozmyslete si to. Mohli byste totiž zaplatit i pár tisíc korun na pokutách.
Zákon ovšem řeší i přesahující části rostlin jako takové – něco takového si totiž nemusíte nechat líbit. „Pokud vlastník nezakročí v přiměřené lhůtě poté, co byl sousedem vyzván, může soused šetrným způsobem a ve vhodném ročním období odstranit kořeny nebo větve stromů, které přesahují na jeho pozemek a způsobují škody nebo jiné obtíže, jež přesahují zájem na zachování stromu,“ říká se v něm. Soused je rovněž oprávněn ponechat si to, co z odstraněných kořenů a větví získá.
Kdo získá jablka? Pravidlo je jednoduché
Když se podzimní větry rozbouří a plody vaší práce doslova překročí hranice společného plotu tím, že spadnou z větví, má vlastník pozemku, na kterém tyto plody nyní spočívají, zákonné právo si je nárokovat. A totéž platí (k nepoměrně menší radosti dotčených osob) i o listí. Stručně řečeno – dokud obojí drží na větvích, patří to podle informací z webu iReceptář vlastníkovi stromu. Jakmile listy nebo plody opadnou, musí si s nimi poradit majitel pozemku.
Klauzule o veřejném vlastnictví
Tento zákon má přísné varování i pro ty, kteří pokukují po šťavnatých plodech na veřejných stromech. Pokud uvažujete o tom, že si utrhnete jablko ve veřejném parku dříve, než spadne, rozmyslete si to ještě jednou. Takové jednání se nejenže nepovažuje za vhodné, ale je výslovně nezákonné a hrozí za něj vysoké pokuty. Jakmile se však ovoce rozloučí se svou větví a zůstane ležet na zemi, je to férová hra – za předpokladu, že strom ve svém sběračském nadšení nijak nepoškodíte. Na webu adbz jsme psali i o nepříjemných pokutách za parkování.