Kávový logr se nevyplácí vyhazovat. Funguje jako odmašťovač, zlikviduje blechy a v neposlední řadě zachrání poškrábaný nábytek

Ačkoliv většina lidí považuje kávovou sedlinu spíše za obyčejný odpad, jedná se o skvělý přírodní prostředek, který vám může ulehčit mnoho úkolů v domácnosti.

vypitá káva i Zdroj fotografie: iStock
                   

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů po celém světě. Mnoho lidí však neví, že kromě skvělé chuti disponuje také řadou dalších užitečných přínosů, které se vám mohou hodit v domácnosti. Jedná se zejména o použití sedliny, kterou pravděpodobně vyhazujete do odpadkového koše. Jde přitom o velmi užitečný prostředek, který je nejenže velmi levný, ale také nijak neškodí vám ani vašemu prostředí. Níže se proto můžete podívat na nejzajímavější způsoby využití kávové sedliny.

1) Odstraňovač mastnoty a nečistot 

Pokud chcete odstranit mastnotu a další odolné nečistoty, které se nahromadily na vašich hrncích a pánvích, můžete vyzkoušet sílu kávové sedliny. Stačí ji nasypat přímo na zašpiněné místo a začít jej otírat pomocí hadříku krouživými pohyby. Po chvíli uvidíte, že je povrch čím dál čistší a nemastí. 

2) Úklid popela z krbu

Úklid popela při čištění krbu může být často náročný úkol, který se může navíc proměnit v katastrofu (když se vám popel nechtěně rozletí do místnosti). Abyste však předešli potenciálním problémům, můžete použít kávovou sedlinu. I v tomto případě se totiž jedná o skvělý prostředek, který vám pomůže usnadnit práci. Stačí ji vzít a jednoduše ji nasypat na usazený prach – ten se do chvilky vstřebá a zmizí.

iZdroj fotografie: Pixabay

3) Proti blechám a jako podložka pod jehly

Pokud má váš domácí mazlíček blechy, zkuste namočit jeho srst a poté ji potřít kávovou sedlinou. Jakmile začnete s oplachováním, blechy se spolu se sedlinou smyjí a váš mazlíček bude opět v pořádku. Stejně tak můžete tento užitečný přírodní prostředek využít jako podložku pod jehly. Stačí vycpat vhodný materiál sedlinou a poté jej dobře zavázat, aby vám ani trochu hmoty nevypadlo ven. Díky obsaženým olejům navíc nedojde k žádné korozi. 

4) Hnojivo pro hrnkové květiny

Kávová sedlina může být skvělým prostředkem k obohacení půdy. Rostliny, které ji uvítají, jsou zejména růže, azalky, rododendrony, stálezelené rostliny, kamélie a další, které mají rády kyselou půdu. Jedná se o další užitečný trik, jak ušetřit za předražená hnojiva v obchodech a přirozeně podpořit růst vaší zahrádky. Přidáním sedliny do půdy lze také vytvořit modré hortenzie (zejména pokud přidáte hliník).

5) Škrábance na nábytku 

Pokud máte na svém nábytku škrábance, vezměte si vatový tampon nebo tyčinku do uší a namočte ji do kávové sedliny. Poškozená místa poté otřete a brzy uvidíte, že problém sám od sebe zmizí. Kávová sedlina je díky svému složení velmi užitečný prostředek, který vám pomůže dostat domácnost opět do dobrého stavu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Past na šváby

Šváby přitahuje vůně kávy, takže můžete použít sedlinu a další pomůcky, abyste vytvořili past na tyto nezvané škůdce. Jednoduše si vezměte sklenici, vyplňte ji sedlinou a poté ji přelepte oboustrannou lepicí páskou. Jakmile ji postavíte na podlahu, začne se k ní blížit všechen hmyz. Ten se chytí do pasti a již neuteče. 

7) Deodorace rukou

Pokud se chcete zbavit nepříjemných pachů na rukou, usušte kávovou sedlinu a vložte ji například do krabičky od taveného sýra. Tu poté něčím zakryjte, udělejte do ní otvory pro vzduch a položte ji vedle dřezu. Sedlinu pak můžete používat k umývání rukou poté, co jste zpracovávali rybu, česnek nebo cibuli.

Co s kávovou sedlinou děláte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články