Kalkulačka pro věk domácích mazlíčků: Není pravda, že ročnímu štěněti je 7 lidských let

Roztomilost vašeho chlupáče způsobuje, že ho považujete za miminko, přestože už je stařec. Existují zajímavé metody, jak můžete relativně přesně přepočítat jeho věk na lidský.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přepočítat věk svého mazlíčka na lidský není tak jednoduché, jak se spousta lidí domnívá. Všeobecné mínění, že roční štěně je stejně staré jako sedmiletý školák, je přinejmenším zavádějící. A stejně tak tvrzení, že roční kotě je vlastně sotva teenager, tak úplně nesedí. Zdání totiž klame. Chlupáči jsou tak roztomilí, že je v podstatě považujete za miminka, i když jsou už v notně pokročilém věku. Spočítat věk svého mazlíčka, abyste měli představu, kolik by mu bylo let, kdyby byl člověkem, ale není až tak velká věda.

Šestiletá kočka je vlastně čtyřicátník

Psi i kočky dospívají rychleji během prvních pár let života a s přibývajícím časem stárnou pomaleji. I když neexistuje exaktní vědecký způsob, jak vypočítat vztah mezi kočičími roky a lidským věkem, jsou metody, jak se relativně relevantního výsledku můžete dobrat. První rok kočky odpovídá zhruba 15 lidským, druhý pak devíti a každý další čtyřem. To znamená, že dvouletá kočka je jako 24letý člověk a šestiletá jako čtyřicátník. Můžete také zvolit snazší způsob.

Jednoduše poměříte kočičí a lidský věk v měřítku 1 : 7. Sice to popírá fakt o brzkém dospívání a pomalejším stárnutí, ale přibližnou představu získáte. V tomto případě je ročnímu kotěti stejně jako prvňáčkovi a tříleté kočce je 21 lidských let. Průměrná délka života svéhlavých chlupáčů je 16 až 18 let, ale mohou se dožít i 20 let. Unikátem zapsaným v Guinnessově knize rekordů je kočka Creme Puff, která zemřela v 38 letech. Vše záleží na plemeni, životním stylu a zdravotním stavu. Pouliční kočky se obvykle sotva dožijí pěti let.

Vědci přišli se zajímavou metodou

V případě převodu psího věku na lidský vyvinuli vědci z Kalifornské univerzity vzorec. Podle něj je dosud oblíbený přepočet, že ročnímu štěněti je 7 lidských let, mylný. Jejich výpočty jsou mnohem přesnější. Základem jejich metody je epigenetika, která se zabývá molekulárními změnami v genomu během stárnutí. Chlupáči v raném věku prostě stárnou rychleji. Roční štěně je podle jejich přepočtu staré jako asi 31letý člověk a čtyřletý pes jako 53letý člověk. Jakmile je mazlíčkovi sedm let, stárnutí se zpomalí.

kočka a pes iZdroj fotografie: Depositphotos

Vědci k přepočtu, který je exaktnější metodou než rozšířený vzorec 1 : 7, došli během zkoumání 104 labradorů. Ve studii, jež má lépe objasnit proces stárnutí psů, následně vysvětlili, jak přesněji se dá věk chlupáče přepočítat. Vzorec je trochu složitější, ale nenechte se odradit. Podle vzorečku se lidský věk = 16 ln (věk psa) + 31. Jednoduše vynásobte přirozený logaritmus skutečného věku zvířete číslem 16 a k výsledku přičtěte 31. Výsledek je věk vašeho mazlíčka v lidských letech. Podle něj je třeba tříletému psovi 48 lidských let.

Co říkáte na metody výpočtu lidského věku mazlíčků?

Zdroj: YahooNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů