Před smažením, pečením nebo grilováním posypte maso jedlou sodu. Postará se o famózní měkkost a šťavnatost ve všech případech

Nezáleží na tom, zda připravujete maso pečené, smažené nebo grilované. Tento trik se postará o jeho měkkost za všech okolností.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Maso bývá na našich talířích k vidění několikrát do týdne. Jeho správná příprava však není vůbec jednoduchá, a to zejména ve chvíli, kdy potřebujeme, aby bylo hotové rychle. Vrásky nám mohou takříkajíc přidělat i starší kusy masa, jako je například slepice, případně naopak exkluzivní kousky zvěřiny apod. Na všechny tyto potraviny však lze použít jeden a tentýž trik.

Jak na měkké maso při vaření

Pokud chceme sázet na měkké maso za všech okolností, měli bychom vsadit především na jeho dostatečně dlouhou tepelnou přípravu. Leckdy to ale nestačí. Naopak – při delším pobytu na pánvi nebo v troubě se může řízek či třeba pečeně naopak vysušit. Pokud však použijete jednu ingredienci, kterou máte běžně doma, snadno této nepříjemnosti předejdete. Jde o jedlou sodu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tu běžně pořídíte i jako sodu na pečení, protože se nejčastěji používá právě místo kypřicího prášku. Obvykle má jednu nepříjemnou nevýhodu – pokud jí použijete příliš, negativně se to projeví na chuti připravovaných potravin. U masa to však neplatí. Pokud ji smícháte se solí a vodou ve správném poměru, bude vám stačit rekordně krátký čas k tomu, aby maso později během přípravy perfektně změklo.

Speciální marináda pro měkké maso

Vezměte si k ruce misku s vodou, nasypte do ní jednu lžíci soli a stejné množství jedlé sody. Do této marinády naložte maso. Mělo by v ní pobýt 20 minut, to bohatě stačí. Abyste měli jistotu, že se nezkazí (což může být třeba u toho drůbežího záležitost velmi krátkého času), uložte ho pro jistotu do lednice. Tady si může pobýt třeba i přes noc, ale je to vcelku zbytečné. Oněch 20 minut jedlé sodě k působení bohatě stačí.

iZdroj fotografie: Pexels

A jakou má vlastně soda při změkčování masa roli? Je to opravdu jednoduché – zvyšuje kyselost jeho povrchu. Právě tento aspekt způsobuje, že se později steak či řízek na pánvi nebo v troubě doslova rozpadá. Z tohoto úhlu pohledu nezáleží na tom, zda soda působí 20 nebo třeba 60 minut. Výsledek bude vždy stejně dokonalý. Mimochodem – lze ji použít třeba i pro rychlejší vaření brambor, stačí lžičku přidat do hrnce.

Obejdete se i bez marinády

Nechcete maso máčet v marinádě s obavou, aby nepřišlo o chutnou šťávu? Obvykle jde o strach zcela zbytečný, ale někdy je lepší se nakládání masa vyhnout. Ani tak se však nemusíte vzdávat jeho snadné přípravy. Stačí ho jednoduše jedlou sodou posypat a uložit do chladu nejméně na tři hodiny. Poté maso omyjte vodou (to není u marinády třeba) a můžete začít s přípravou obvyklým způsobem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Existuje však maso, pro které se tento trik vůbec nehodí. Asi nepřekvapí, že máme na mysli ryby. Ty jsou totiž příliš jemné, takže jim může jedlá soda spíše uškodit, a navíc narušuje jejich strukturu. Ovšem pro ryby existují jiné triky. Pokud je chcete zbavit typického zápachu, naložte je na několik hodin do mléka (nejlépe do lednice). Případně je můžete pár minut před samotnou přípravou pokapat citronovou šťávou.

Jak odstranit chuť jedlé sody

Pokud se však nechcete potýkat s mírně nepříjemnou pachutí sody ve svém jídle, myslete i na další šikovný trik, který vám v kuchyni ušetří spoustu starostí. Maso nezapomeňte správně okořenit, stačí obyčejný pepř, který chuť sody dokonale přebije. Na její vlastnosti během přípravy masa to však samozřejmě nemá žádný vliv, toho se opravdu bát nemusíte. A stejnou roli mají i bylinky nebo třeba ocet, worchester apod.

iZdroj fotografie: Pexels

Pomalé pečení také zajistí měkkost

Pokud se však k jedlé sodě uchylovat nechcete a zároveň na přípravu masa nijak nespěcháte, můžete vsadit na pomalé pečení. To je mnohem jednodušší, než se zdá – nebudete totiž potřebovat žádné speciální pomůcky. Postačí vám jen pekáč s pokličkou. Pokud ji nemáte, snadno ji nahradí několik vrstev alobalu. Vezměte si vepřovou pečeni, kýtu, ale třeba i kuře v celku.

Nakořeňte je podle své chuti a lehce podlijte vodou. Půl šálku stačí, připalování se rozhodně není třeba bát. Troubu zapněte na 100 °C a ponechte maso, aby se pomalu peklo. Na kuře vám budou stačit 3-4 hodiny podle jeho velikosti, větší kusy masa můžete v troubě nechat klidně i přes noc. Jen pozor na to, aby se vám samovolně nevypnula – některé nové modely to dělají z bezpečnostních důvodů. Na poslední půlhodinu maso odkryjte a přidejte na teplotě.

Použijete také trik s jedlou sodou nebo raději vsadíte na pomalé pečení?

Pomalým pečením připravíte i oblíbené trhané maso. Vyzkoušejte například to hovězí

Zdroj: ChefGourmet

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články