Naštípejte si dokonalá polínka do krbu i bez použití sekery. Letitý chalupář prozradil fintu, kterou mu závidí všichni sousedé

Pokud jste někdy byli v lese nebo topili doma pomocí dřeva, tak víte, že na jeho nasekání je dobré mít sekeru. Jde to ovšem i bez ní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Letní sezóna je přímo ideální pro objevování přírody. A aby to objevování za něco stálo, je potřeba v ní strávit více než jen jedno odpoledne. To znamená jediné, budete muset umět rozdělat oheň, abyste zvládli chladný večer a přípravu jídla. A co potřebujete na oheň? Dřevo. To ovšem musíte nějak zpracovat, proto se dnešní článek zaměří na sekání dříví.

Jak naštípat dřevo s pomocí sekery

Budete potřebovat:

  • Sekyru
  • Pařez na sekání
  • Klín
  • Kladivo
  • Ochranné brýle
  • Rukavice

Nejprve je důležité vybrat správný druh sekery. Ta ideální by měla být těžká. Nyní je důležité stát ve správné poloze, abyste dřevo nasekali co nejefektivněji. Dominantní ruku položte přímo pod hlavu sekery, čímž zajistíte, že při ji při švihu správně nasměrujete a zároveň zvýšíte sílu daného seknutí.

iZdroj fotografie: Freepik

Druhou rukou uchopte sekeru těsně u jejího konce. Snažte se sekat jakoby z boku, nikdy by neměl dopadat přímo kolmo na daný kus dřeva. Pokud se vám zasekne, buď ji vytáhněte a sekejte znovu, nebo si pomožte jiným nástrojem (třeba kladivem) a zatlučte ji, čímž dřevo přeseknete.

Jak štípat dříví bez použití sekery

Je ovšem fakt, že ne každému se do krosny cpát krom konzerv, spacáku a stanu také sekera. Co tedy dělat, když nemáte po ruce sekeru, přesto ovšem potřebujete dřevo naštípat? Budete si moct vystačit s nožem. Tento způsob je sice náročnější a trvá déle, ale výsledky přinese stejné. Nejprve si do horní části dřeva vyryjte rýhu, do které nůž následně zabodnete.

iZdroj fotografie: Freepik

Poté si vezměte něco z okolí, třeba kámen a pomocí něj nůž začnete do dřeva zatloukat. Je to vlastně ten samý postup, jako kdyby se vám sekera zasekla ve dřevě. Poté už jen čepel protáhněte ve vytvořené skulině a dřevo přepulte. Postup opakujte, dokud nebudete mít potřebné množství. Způsobů, jak si nasekat dřevo bez sekery je samozřejmě více. Existuje dokonce jeden, při kterém využijete pneumatiku.

Zdroj: Themanual

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články