Staré punčochy nevyhazuji. Babička mě naučila, že se z nich dá udělat kompostér

Díky kompostování si můžete připravit vlastní vynikající hnojivo. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a využijte k hnojení zahrady staré punčocháče.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Téměř veškeré zbytky jídla nemusí nutně končit v popelnici. Pokud je přihodíte do kompostéru, můžete si postupně vytvářet neomezenou zásobu vlastního kompostu. Naučte se kompostovat a vytvořte si vlastní zdroj bohatých živin pro vaše rostliny. Odměnou vám bude velká a chutná úroda. Už jako malou mě babička naučila, jak si můžu jednoduše vyrobit přírodní hnojivo ze starých punčocháčů. Z toho důvodu si je schovávám, místo abych je vyhazovala.

Hnojení v zimních měsících 

Po skončení úrodného léta je dobré dodat do země živiny, které během sezóny rostliny spotřebovaly. V tuto dobu byste měli půdu obohacovat zejména o vápník, fosfor, draslík a další živiny. Nejlepším způsobem, jak půdu účinně pohnojit, je využít k tomuto účelu vlastní kompost z vámi vyprodukovaných zbytků jídel. Za tento bohatý zdroj prospěšných látek tak neutratíte ani korunu. 

Jak vyrobit kvalitní kompost

Pokud ve svém šuplíku narazíte na staré punčocháče, můžete je k přípravě kompostu skvěle využít. Dále si připravte odpadkový koš nebo kyblík. Přibližně v polovině nohavičky punčocháčů zavažte silný uzel a následně punčocháče přetáhněte přes kyblík, jako byste do něj vkládali sáček na odpadky. Takto si můžete vytvořit ideální kompostovací nádobu, do které můžete doma schraňovat všechen biologický odpad.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile máte kyblík z poloviny naplněný, zalejte jej horkou vodou a několik dní nechte na tmavém místě. Po několika dnech začne obsah v kyblíku kvasit. Punčocháče s obsahem vyjměte a jejich obsah vysypte do kompostéru. V kyblíku vám zůstane voda obohacená o nejdůležitější prvky a živiny. Tuto vodu nařeďte dešťovou nebo čistou vodou a zalejte s ní vaše záhonky. 

Co můžete do kompostéru přidávat

Do kompostéru patří tzv. hnědé a zelené složky. Mezi hnědé složky patří větve, dřevěné uhlí, shrabané listí apod. Zelenou složku kompostu tvoří tráva, zbytky zeleniny a ovoce, kávová sedlina a zbytky chleba. Do kompostu můžete přidat také čistý nepotištěný a nebarvený karton. Naopak byste do něj neměli přidávat žádné napadené ovoce ani zeleninu, aby vám zbytek kompostu nechytl plíseň.

Z kuchyňského odpadu můžete do kompostu přidat téměř vše. Skvěle se do něj hodí bramborové slupky, slupky z cibule a česneku, čajové lístky a zbytky vyluhovaných bylinek, kávová sedlina a zbytky pečiva. Pokud ale máte kompostovací hromadu otevřenou, je velká pravděpodobnost, že vám zbytky pečiva budou chodit ujídat divoké kočky a další zvířata.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K čemu se hodí tekuté hnojivo

Tekuté hnojivo můžete využít pro hnojení všech druhů rostlin. Skvěle se hodí jak pro okrasné květiny a keře, tak i pro ovocné stromy a keře, ale i zeleninu. Pravidelným shromažďováním kuchyňského odpadu do kyblíku s punčocháči si můžete vyrobit dostatek živin pro celou zahradu.

Jak hnojíte svou zahradu kompostem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články