Rostliny, které pomáhají v domácnosti proti plísni a vlhkosti
adbz.cz » Hobby » Rostliny, které pomáhají v domácnosti: Hravě si poradí s plísní, účinně bojují i proti vlhkosti

Rostliny, které pomáhají v domácnosti: Hravě si poradí s plísní, účinně bojují i proti vlhkosti

Objevení plísní v domě je nemilé překvapení. Co když existuje přírodní řešení, které rozjasní prostory, finančně vás nevysaje, a přesto bude fungovat.

kvetina toulcovka lopatkovec
Zdroj fotografie: Jean / Creative Commons / CC BY-SA

Vlhkost a plísně v domě jsou problémy, se kterými si lidé často neví rady. Existuje mnoho chemických přípravků za nemalé peníze, ale výsledky většinou zdaleka nesplňují očekávání. Co když je možné spojit příjemné s užitečným a pořízením správné květiny zatočit s plísní a zároveň si zkrášlit obydlí? Některé druhy květin dokáží absorbovat vlhkost a pomoci tak udržovat správné klima v domě i chránit před tvořící se plísní.  

Břečťan miluje vlhká místa

Existují květiny, které vlhké prostředí přímo vyhledávají, a lze je tedy pěstovat např. v koupelně. Patří mezi ně všem známý břečťan, který vypadá dobře v závěsných květináčích a na jasném a nepřímém světle s pravidelnou zálivkou se velmi rychle rozrůstá. Na pozoru se však musí mít vaši domácí mazlíčci, pro které je břečťan toxický, a proto je dobré držet je mimo dosah.  

Lopatkovec zaujme svými listy

Lopatkovec, latinsky Spathiphyllum, stejně jako břečťan vyžaduje dostatek vlhkosti, ale spokojený je spíše v polostínu nebo na nepřímém světle. Tato nádherná květina z čeledi áronovitých vlhkost z místnosti přijímá přes své listy. Je to květina vhodná pro astmatiky a alergiky, ovšem opět toxická pro zvířecí přátele, pěstujte ji proto s ohledem na ně.  

Tchynin jazyk odkáže bojovat s plísní
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tchynin jazyk pro boj s plísní

Sansevierie, u nás známá jako tchynin jazyk, je další z rostlin, které milují vlhko. Navíc je péče o ni opravdu nenáročná a vhodná tak pro pěstování začátečníky. Postačí dopřát jí jasné světlo a teplo a dvakrát za týden ji dostatečně zalévat. Nejen, že absorbuje vzdušnou vlhkost, ale dokáže vstřebat také škodlivé látky a toxiny z domácnosti. Pro čistší, zdravější domácnost je skvělou volbou. 

Palmy s vlhkostí zatočí

Ideální pro boj s vlhkostí je také pěstování domácí palmy. Podle odborníků je vhodná zejména areka obecná, datlovník zakrslý a rákosové či bambusové palmy. Doporučovány jsou také některé druhy orchidejí nebo kapradiny (zejména Nephrolepsis). Ať už bude volba jakákoliv, není co ztratit. Získat můžete jen vkusnou okrasu obydlí, která vám navíc pomůže s domácí vlhkostí a plísněmi a vyčistí vzduch. Vám se tak bude lépe dýchat.