Rajčata nedozrávají? Zahrádkáři vědí, jak je popohnat | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání

Udělejte ze zelených rajčat červená během pár dní. Zkušení zahrádkáři si mezi sebou sdílí užitečné tipy na dozrávání

Rozmary počasí mohou za to, že rajčata na zahradě potřebují trochu popohnat, aby konečně zčervenala. Existuje několik účinných způsobů, jak toho docílit.

zahradnik sbira rajcata
Zdroj fotografie: iStock

Nestabilní počasí letošního léta přidělalo vrásky na čele zahrádkářů, kteří se těší na úrodu rajčat. Horké dny střídají deštivé a chladné, což rajčatům neprospívá. Plody nedozrávají a rostliny chřadnou. Jedna z nejoblíbenějších plodin na českých zahrádkách potřebuje ke správnému růstu a vývoji zejména teplo a sluneční svit. Zkušení zahrádkáři ale vědí, jak nad rozmary počasí vyzrát.

Zkuste vytrhnout keřík s kořeny

Klíčem k bohaté úrodě rajčat je správná péče. Ta začíná už v době, kdy keříky kvetou. Je dobré s nimi zatřást, aby se květy lépe opylovaly. Díky tomu zhruba o týden dříve vyrostou a následně dozrají plody. Existuje řada neortodoxních metod, jak lze urychlit dozrávání rajčat. Zkušení zahrádkáři například vytrhávají keřík s kořeny. Obvykle se to dělá, pokud je chladné léto nebo na konci sezony, kdy teploty kolísají.

Přestože jde o poměrně nestandardní postup, přináší prý efekt v podobě brzké a bohaté úrody. Hlavní stonek rostliny musíte uchopit co nejblíže u země a jemně keřík vytáhnout. Pak ho znovu zasadíte. Tím se protrhá kořenový systém a rostlina přesměruje živiny do plodů. Rajčata pak rychleji zčervenají. Pokud neprší a jsou v létě sucha, můžete hlavní stonek seříznout.

Po vodce sáhněte až na konci sezony

Uděláte to tak, že ve výšce zhruba 5 centimetrů od země na stonku provedete svislý řez. Bude to mít stejný efekt, jako když keřík vytrhnete ze země. Nedělejte to ale tehdy, pokud je vlhko a prší. Řez by mohl začít hnít. Ostřílení pěstitelé se nebojí ve snaze o rychlejší dozrávání rajčat sáhnout po alkoholu. Přesněji po etylalkoholu. Jednoduše přikrmují plody vodkou.

rajcata zelena oranzova nezrala
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rajčata pak rychleji zčervenají. Tuto metodu je ideální použít na konci sezony, kdy začíná být chladné počasí, a potřebujete, aby rajčata rychle dozrála. Stačí naplnit injekční stříkačku etylalkoholem a vstříknout asi půl mililitru do každého plodu. Chuť rajčete to údajně neovlivní. Během dvou týdnů začne červenat kolem místa vpichu a později celé.

Odstraňte z rostliny třetinu listů

Mezi standardní způsoby, jak urychlit dozrávání rajčat, patří odstranění asi třetiny všech listů od spodu keříku. Nezapomeňte také zaštipovat vrcholy a boční výhony. V srpnu už také odstraňujte všechny květy, z nichž už nevzniknou plody, které budou moci dozrát. Někteří zahrádkáři také doporučují trochu omezit zálivku. Pokud pěstujete rajčata v truhlících nebo květináčích a nedozrávají, přesuňte je na přímější slunce.

Jaké tipy máte na urychlení dozrávání rajčat?

Zdroj: Bhg