6 typických důvodů, proč kočka syčí, a jak se v takové situaci chovat. Rozpoznejte varování, útok i hrubou hru

Každá kočka občas syčí, a to jak na vetřelce nebo jiná zvířata, tak i na svého páníčka. Zde najdete nejčastější důvody, proč tomu tak je.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud máte doma kočku, pravděpodobně jste již slyšeli, jak dokáže syčet. A to jak na různé vetřelce, kteří se vplížili na zahradu, tak na své páníčky, například když se je snaží zvednout a ony zrovna nemají náladu. Ačkoliv si většina lidí myslí, že se jedná o znamení toho, že je zvíře rozčilené, existují i jiné možné důvody, které je vedou k vysílání těchto zvuků. Níže jsme pro vás sepsali ty nejčastější z nich. 

1) Varovné výstřely

V první řadě bývá kočičí syčení varováním pro jiného člověka nebo zvíře. Je to způsob, jak dotyčnému říct, aby se stáhnul, jinak budou muset zaútočit. Kočky se charakteristicky chtějí vyhnout konfrontaci, takže se většinou jedná pouze o varovný výstřel. Často je však můžete vidět syčet také v případě, když se na jejich území objeví jiná kočka. A to zejména, pokud má koťata (nebo když jí je bere veterinář). Podle odborníků je tento typ kočičího syčení typický zejména u nekastrovaných koček, když hledají potenciálního partnera.

2) Když má bolesti

Kočky mohou často syčet také v případě, pokud je trápí nějaké bolesti – a to zejména, když se daného místa dotknete, byť nechtěně. Případně vás k sobě po takové zkušenosti nemusí chtít ani pustit a kočičí syčení se může objevit pokaždé, když se k nim pokusíte přiblížit. Čas však rány vyřeší a váš mazlíček bude brzy zase přítulný. 

syčící kočka iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Neznámé věci

Kočky mají rády známé věci, díky kterým se cítí bezpečně a jako doma. Z tohoto důvodu mohou někdy způsobovat jejich syčení nové předměty v jejich prostředí, které v nich vyvolávají pocit úzkosti – například nový nábytek nebo dokonce nová hračka. Pokud k tomuto problému dojde, budete muset zavádět tyto předměty do své domácnosti zvláště pomalu, abyste jim pomohli postupně si zvyknout

4) Když je vystresovaná

Kočky jsou velmi citlivé na stresory ve svém prostředí a obecně se se stresem velmi špatně vyrovnávají. V takovém případě je instinkt vede k boji nebo útěku a neustálému syčení, které jejím úkonům předchází. 

5) Hrubá hra

Pokud máte doma koťata a nevíte si rady, proč na sebe neustále syčí, může jít pouze o jejich „drsnou hru“. Někdy se také může stát, zejména pokud si s nimi hraje cizí kočka nebo kotě příliš hrubě, že se mohou syčením snažit říct „hej, nech toho“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Otravujete je

Ano, kočka může samozřejmě syčet také v případě, pokud ji příliš otravujete. Možná si v tu chvíli prostě nechtějí hrát, nemají náladu na hlazení ani na žádnou další společnost. Rozhodně se je v takovém případě nesnažte zvedat nebo na ně tlačit – prostě jim dopřejte chvíli klidu. 

Co dělat, když na vás kočka syčí

Pokud na vás kočka syčí, musíte jí především dát prostor. Přeci nechcete, aby na vás zaútočila či projevila známky agresivního chování. Vždy byste také měli dbát na to, abyste pozorně sledovali řeč jejího těla, díky čemuž budete schopni zjistit, jak se cítí. Zejména opatrní byste měli být v případě, pokud máte doma děti – ty je nutné naučit, jak se ke kočkám chovat, protože s nimi často zachází naprosto špatně. Také byste měli svému čtyřnohému mazlíkovi dopřát dostatek úkrytů, kam by se mohl bezpečně schovat, když je vystresovaný. 

Jak často na vás syčí vaše kočka?

Zdroj: PetMD
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články