Připravte růže na první mrazy a správně je zazimujte. Nevyplatí se podceňovat, jedině tak přežijí bez úhony

V momentě, kdy pěstujete jakoukoliv rostlinu, se zavazujete k tomu, že se o ni postaráte. A to neznamená jen pravidelné zalévání. V případě růže se jedná i o přípravu na zimu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte rádi růže tak moc, že jste se rozhodli je rovnou začít i pěstovat? To je zcela jistě úžasné, je ovšem potřeba vědět, jak se o ně máte správně postarat. Pomozte svým nádherným královnám zahrady přečkat i ty nejchladnější měsíce bez úhony a ony se vám za odměnu na jaře vrátí v plné síle a kráse. Stačí jenom trochu vašeho času a máte to do chvilky hotovo.

Správná příprava zahrady na zimu

Zatímco na některé rostliny sahat vůbec nemusíte, jiné byste měli rovnou odnést dovnitř a ostatní zase připravit jinak. Je to trochu věda, ovšem s ochotou se věcem učit pro vás nebude za chvíli těžké určit, jak byste měli kterou rostlinu připravit. Dnes je řeč o růžích.

iZdroj fotografie: Unsplash

Většina hybridních čajových, grandi flórových a floribunda růží jsou roubované rostliny. To znamená, že jejich kořeny jsou propojeny s vrcholy kvůli zlepšení odolnosti vůči chorobám, otužilost to ale nezajištuje. Je proto potřeba připravit ochranu před mrazem, jinak by vršky mohly úplně odumřít a z kořínků by skoro nic nezůstalo.

Jak byste měli správně zazimovat růže

Vše závisí na teplotě a na tom, jaká zima u vás je.

Příprava růží na zimu v chladném podnebí

  1. Již na začátku podzimu byste růže měli přestat stříhat a nechat je, aby si vytvořily šípky a přirozeně se připravily na zimu. Pokud je zastřihnete, dokud je ještě víceméně teplo, mohou se pokusit vytvořit křehký nový přírůstek. Ten by ovšem neskončil dobře a během chladného počasí by se okamžitě zlomil.
  2. Jakmile přejdou první podzimní mrazy, je čas na druhý krok. Začne docházet k cyklům zamrzání a rozmrazování, před čímž musíte růže chránit, a to tak, že jim navršíte půdu přes základnu rostliny. Zakryjte svazek pupenů a pár centimetrů rostliny samotné. Použijte kompost a ne zeminu vyhrabanou z okolí rostliny. Následně navrch dodejte suché, nasekané listí nebo odštěpky kůry.
  3. Co se týče růží keřového typu, těm byste měli seříznout příliš dlouhé palice, jelikož by jinak mohlo dojít k poškození větrem. Zkraťte tyto stonky zpět asi na třetinu jejich délky a řez udělejte těsně nad pupenem, který směřuje ven. Přesně tam se na jaře objeví nový růst.
iZdroj fotografie: Unsplash

Příprava růží na opravdu mrazivou zimu

  1. Jakmile nastane první mráz, můžete se pustit do práce. Palice seřízněte zpět na 3–5 nejtlustších a nejzdravějších ze všech a i jejich výšku byste měli zkrátit na několik centimetrů. Zbylé stonky následně svažte provázkem a případné zbývající listy byste také měli odstranit.
  2. Vyberte si jednu stranu růže a na té vykopejte příkop, který musí být dostatečně velký na to, aby dokázal pojmout celou rostlinu. Následně kořeny rostliny uvolněte natolik, abyste byli schopní ji naklonit na bok a položit do vykopané díry.
  3. Růži následně zakryjte zeminou a naskládejte na ni dostatečně velkou vrstvu nasekaných listů. Brzy na jaře růži opatrně odkryjte a můžete ji znovu zasadit.

Co se týče ochrany stromové růže

  1. V oblastech s mírným chladným obdobím okolo paty růže navršte slámu. Co se týče chladných a zimních oblastí, tam se nebojte místo slámy použít rovnou zeminu. Půda totiž poskytne více izolace, což v extrémně chladných podmínkách potřebujete.
  2. Kolem celého stromku umístěte dřevěné kolíky, které vytvoří rám. Kolem kůlů následně omotejte velkou pytlovinu, čímž stromek obklopíte. Látku následně zajistěte pomocí menšího provázku či drátku.
  3. Ohrádku na závěr zaplňte suchým listím nebo slámou. Co se týče těch největších extrémů s chladnými teplotami, budete muset, stejně jako v ostatních případech, růže zakopat do předem vytvořených příkopů. Nic jiného je bohužel dostatečně efektivně neochrání, jako tato procedura.

Těšíte se, až své růže připravíte i na tu nejkrutější zimu?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články