Přestavba starého skladu a továrny zachovala prvky z minulosti

Ne vždy je zbourání starého objektu tím správným řešením, co se týká zachování historie. Pro cestu přeměny starého skladu na byt se rozhodli architekti studia Kirsten Shwalgein Design, a týkala se objektu pod názvem Dům Bures, který se nachází v Barceloně ve Španělsku. Tento objekt byl postavený pro významného textilního magnáta v r. 1905. Ccelou stavbu realizoval současník Gaudího, Francesco Berenguer.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Později objekt sloužil jako sklad kočárů, a výrobní závod. Protože už v době objednání stavby byl objekt architektonickým skvostem, rozhodli se ho jeho noví majitelé zachovat, a pouze opravit interiér.

Co vše v budově vzniklo

Předně byl vstup do budovy oddělený skleněnou stěnou od obytné zóny. V celém prostoru vznikl loftový byt 2 + 1, s množstvím využití pro různé účely. V bytě najdeme klasiku jako je kuchyně, obývací pokoj, ale i prostornou šatnu, pracovnu, pokoj pro hosty, další místa pro odpočinek, a koupelnu. Dá se říci, že všechny prostory jsou otevřené, a volně na sebe navazují. Takže v jednu chvíli jste v obývací pokoji a po pár krocích v pracovně, nebo v šatně. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Rekonstrukce průmyslových budov jsou hitem

Zachování stávajících prvků v domě

I když byl objekt využíván jako sklad a výrobní závod, jeho interiér tvořily zajímavé prvky. Ty se rozhodli architekti zachovat, a nechat tak domu jeho původní ráz. V domě zůstali nosné litinové sloupy, pouze byly opatřené novým nátěrem, dále cihlové zdivo, dřevěné trámy, a prvky stropů. Spojit moderní stavební materiály pak podtrhlo ráz budovy, z níž i po modernizaci čiší nádech spojení starého a nového. Vše navíc proběhlo citlivě, aniž by to nějak narušilo historický ráz domu. A tak v každém pokoji najdeme propojení moderních prvků s těmi starými.

iZdroj obrázku: pixabay.com
I z továren může vzniknout originální bydlení

Propojení historie a současnosti

Říká se, že modernizovat starou budovu je drahé. Nejspíš je to pravda, protože obvykle je třeba dům skoro celý zbourat a postavit prakticky nový. Zde to však nebylo nutné, protože hodně věcí po opravách slouží i nadále. I tak je taková modernizace náročná, a vyžaduje dobrou přípravu a velmi dobře zpracovaný projekt. S tím se, jak je vidět, architekti vypořádali velmi dobře. V domě, kde se historie snoubí s modernou, a to tak citlivě, jak jen to je v takovém objektu možné.   

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články