Pandemie jim vzala práci. Koupili proto starou dodávku, ze které vykouzlili pojízdný dům. Za pouhých 400 tisíc mají víc, než potřebují

Díky pojízdné dodávce, v níž budou zároveň i bydlet, mají Austin a Becky možnost procestovat více míst ve Spojených státech. Vše měli předem pečlivě promyšlené.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Někteří lidé nechtějí žít podle ostatních a vyberou si úplně jinou cestu. Podobně je na tom i pár, který si dlouho šetřil na stavbu malého domku. Poté ale nastala vážná situace s nemocí covid-19, což jim překazilo plány. Protože chtějí hodně cestovat a poznávat i další místa, rozhodli se naplánovat přestavbu dodávky na obytný vůz. Díky pečlivému výběru se jim podařila koupě za přijatelnou cenu a navíc použili hodně recyklovaných materiálů. Své úspory tak použili velice dobře a čeká je hodně cestování.

Opustili svá zaměstnání

Dva mladí lidé, kteří se pustili do přestavby, se jmenují Austin a Becky. Oba dva pracovali každý den. Ona byla projektová manažerka a on stavební inženýr. Jednoho dne se mu stala vážná nehoda na motorce a oba dva si po této události uvědomili, že život je příliš krátký. Svá zaměstnání, ve kterém trávili většinu času, oba dva opustili. Vybrali si život v dodávce, kterou si koupili za necelých 400 000 Kč. Konkrétně se jedná o Freightliner Sprinter z roku 2010. Bydlení v tomto voze si předem naplánovali i s pomocí různých aplikací.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Austina a Becky

Výhodné rozdělení dodávky

U tohoto auta naleznete z boku posuvné dveře, díky kterým je oddělena kabina řidiče od zbytku obytného prostoru. Manželé izolovali tenkou přepážku k řidiči a díky tomu mají uvnitř v létě chladno a v zimě teplo. Zdroj energie ve vozidle pochází ze čtyř 100W solárních panelů. Součástí je systém solární energie Renergy a zařízení pro nabíjení baterií Samlex.

Když se podíváte do obytné části dodávky, jako první před sebou uvidíte kuchyň. Je totiž umístěna přímo naproti vstupním dveřím podél stěny. Dřez zakoupil mladý pár v bazaru a mají zde dvouplotýnkový vařič na propan. Linka vypadá jako těžký beton, ale jedná se o laminát, který se Austinovi a Becky podařilo sehnat ve známém obchodě s příznivými cenami.

Úsporné vybavení dodávky

Na stěnách se nachází dlaždice, které společně vybrali z jednoho důvodu. Byly totiž levné a měli vymyšlené i řešení, aby nepopraskaly. Místo běžné spárovací hmoty mezi ně použili pružný silikon. Protože nemají příliš mnoho prostoru nemohou si dovolit nepořádek a hromadu věcí. K uložení kuchyňského náčiní využívají nástěnný magnetický držák.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok

Aby šetřili i s vodou, používají nožní čerpadlo. Jejich cílem byla jednoduchost, aby se cokoliv rozbitého dalo opravit nebo snadno a levně vyměnit. Skříňky nad kuchyňskou linkou jsou vybavené přihrádkami, aby bylo vše hezky uspořádané. Na tomto úložném prostoru jsou navíc zavěšeny košíky, které mají protiskluzové podložky. Některé skříňky a lednička jsou zaopatřeny dětskými pojistkami, aby nevypadnul jejich obsah při jízdě.

Sedací a oddechová část

Pokud se ke kuchyni otočíte zády, budete se nacházet v sedací části. Sedačka je vybavena matracemi a látkovými potahy, jež si pár vyrobil na míru. Díky tomu je pohodlná a není tvrdá. Pod sedací soupravou se nachází další úložný prostor, kterého je v tomto vozidle potřeba hodně. Bylo tedy nutné se pečlivě zamyslet i nad umístěním skříněk a skladovacích prostor.

Je potřeba brát v potaz to, že manželé tímto autem pouze necestují, ale také v něm bydlí. Musí si tedy někam odložit všechny své věci. Vedle sedací soupravy se nachází vyvýšená ložnice. Pod ní lze najít výsuvný stůl, který slouží jako plocha k jídlu nebo práci. Pokud jej vysunete, můžete si sednout na sedačku a budete ho mít přímo před sebou.

Skladovací prostory

Pod vyvýšenou ložnicí a výsuvným stolem se nachází dveře na místo, které je označováno jako skladovací. Zde se nachází různé kusy vybavení, propanové nádrže nebo přenosná toaleta. Na zakázku si nechal mladý pár postavit odvětrávanou a utěsněnou skříňku, která slouží jako nádrž pro propan. V dodávce mají umístěno několik detektorů, kdyby náhodou začal unikat oxid uhelnatý nebo propan.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok

Ložnice s okny

Nad tímto skladovacím prostorem naleznete postel, u které jsou i úložné skříně na oblečení a další textil. Na každé straně se nachází jedno okno, které lze otevřít. Díky tomu si mohou v tomto netradičním bydlení vyvětrat, kdykoliv budou chtít. Nejdříve si manželé vybrali tenčí matraci (přibližně 13 cm), aby mohli na posteli i sedět. Po čase však zjistili, že to není příliš pohodlné a přidali ještě další, která má 8 cm.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Kimberley Mok

Nyní mohou na posteli stále sedět, ale nemohou se příliš narovnat. V malém prostoru je potřeba brát v potaz každý centimetr, ale občas se to špatně odhaduje. Vše si ale vyzkoušeli a mohou veškeré nedokonalosti vylepšit. Tato přestavba je velice dobře promyšlená a za celou renovaci manželé utratili necelých 200 000 Kč. Po nastěhování do jejich pojízdného domu se ihned vydali na cestu po Spojených státech.

Co byste ještě předělali v tomto obytném voze?

Zdroj: Treehugger

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články