Popadaná jablka by na zemi neměla zůstat. Přitahují všechen hmyz

Ovocné stromy by neměly chybět na žádné zahradě. Aby se jim však dobře dařilo, vyžadují určitou péči, do které patří i sbírání plodů spadlých na zem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Utrhnout si čerstvé jablko nebo jiné ovoce z vlastního stromu, tomu se to z obchodu nikdy nevyrovná. Daní za to však je i údržba ovocných stromů. Občas je potřeba stromy prořezat, pohnojit a sledovat, zda nejsou napadené škůdci. Opomíjenou věcí však může být odklízení spadaného ovoce zpod stromu. I když se může zdát neškodné nechat spadané plody na zemi, existují pádné důvody, proč to nedělat.

Prevence škůdců

Ponechání spadaných plodů pod ovocným stromem vytváří živnou půdu pro škůdce a choroby. Ovocné mušky, brouky, mravence nebo vosy přitahuje vůně přezrálého nebo hnijícího ovoce. Pokud pod stromem necháte hodně plodů, může tento hmyz rychle zamořit celou oblast. Nakonec se mohou dostat i ke zdravým plodům, které jsou ještě na stromě, způsobit na nich škody a snížit celkovou úrodu.

Prevence chorob

Rozkládající se plody pod stromem jsou atraktivní nejen pro škůdce, ale také pro různé houbové a bakteriální patogeny. Většinou se jim daří ve vlhkém prostředí, které právě spadané ovoce vytváří. Mohou tak být zdrojem nemocí, jako je hnědá hniloba, strupovitost jablek nebo padlí. Jednoduše se pak mohou rozšířit i na listy stromu, větve a dokonce i na plody visící na stromě. Choroba stromu se pak odrazí na výnosnosti a může vás připravit o část nebo i celou úrodu.

Narušená estetika

Co naplat, hnijící ovoce pod stromem není pěkné ani na pohled. Navíc brání praktické údržbě porostu pod stromem, a pokud využíváte zahradu k odpočinkovým aktivitám, bude vás množství hmyzu obtěžovat. Dalším problémem spadaného ovoce jsou i vosy, které na něm hodují, a existuje tak mnohem větší riziko, že vás, děti nebo domácí mazlíčky poštípají.

sběr jablek iZdroj fotografie: Freepik

Nerovnováha živin v půdě

Ovocné stromy potřebují k produkci kvalitních plodů značné množství živin. Spadané ovoce, které začne hnít a rozkládat se, může způsobit nerovnováhu živin v půdě a ochudit ji o prvky, které ovocný strom potřebuje ke svému zdraví a dobrému růstu. Strom, kterému chybí živiny, je pak oslabený, náchylný k chorobám, škůdcům a mnohem hůře snáší i jiné stresory, jako je například dlouhé sucho.

Snižování spotřeby chemikálií

Odklízení spadaného ovoce je prospěšné nejen pro samotný strom a vaši zahradu, ale i pro celý blízký ekosystém. Tím, že snižujete rizika napadení stromu škůdci nebo chorobou, snižujete zároveň i potřebu použití chemických prostředků, jako jsou fungicidy a pesticidy. Ty mají negativní vliv na užitečný hmyz, zdraví půdy a kvalitu podzemní vody.

Jak pečujete o spadané ovoce pod stromy vy?

Zdroj: Ukr Media
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články