Po renovaci bude stará parketová podlaha jako nová. Co zvládnete sami a kdy je lepší povolat experta?

Starou dřevěnou podlahu se většinou vyplatí renovovat. Při posuzování míry poškození se bere v potaz stav dřeva, velikost spár, zda podlaha vrže nebo zda se prohýbá.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Parkety jsou v očích některých bytových architektů vůbec nejlepší podlahovou krytinou. Jsou krásné na pohled, mají svůj vlastní nezaměnitelný styl. Výhodou je také jejich odolnost vůči zátěži a dlouhá životnost. Jednou za deset až dvacet let však každá parketová podlaha vyžaduje celkovou renovaci. Když se na parketách objeví škrábance a původní lak ztratí svůj lesk, je čas podlahu obnovit.

Výrazně poškozené parkety

Pokud je podlaha požívaná dlouhá léta a namáhaná, parkety jsou zdeformované a seschlé, může být renovace finančně náročná. V takovém případě je třeba předem si rozmyslet, zda nebude vhodnější rovnou položit podlahu novou. Rozhodnete-li se pro renovaci, čeká vás několik kol broušení, aby se vyrovnaly všechny nerovnosti. Parkety se brousí v různých směrech do hloubky přibližně tří mm. Nakonec se můžete rozhodnout, zda spáry mezi parketami zatmelit, aby se schovaly škvíry mezi nimi – tmel se však může časem začít drolit.

iZdroj fotografie: Pxhere

Mírně zašlé parkety

Jsou-li parkety naopak jen mírně poškozené, renovace se jistě vyplatí. Zbrousí se především starý původní lak, samotné parkety se brousí jen lehce asi do hloubky jednoho mm. Potom se použije tmel na spáry a vše se znovu přebrousí. Pokud však parkety nejsou k podkladu pevně nalepené a samovolně tak více pruží, tmelení se většinou nevyplatí, jelikož se brzy začne drolit. Nakonec se parkety ošetří akrylátovým lakem, nebo olejovým voskem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakou zvolit finální úpravu

Olej vypadá na dřevěném materiálu přirozeněji a mnoha majitelům se líbí více. Olejování parket je třeba opakovat za rok až dva. Výhodou je, že drobné poškození parket stačí lehce zabrousit a pak nanést trochu oleje. Hlavní nevýhodou je malá odolnost olejované podlahy vůči vodě. Lakovaná podlaha naopak vodě odolává o dost lépe, ale ani zde by se neměla voda nechat vsáknout, ale rychle setřít. Lak má také delší životnost než olej. Nevýhodou naopak je, že malé jednorázové opravy malých škrábanců v tomto případě nejsou možné.

Zdroj: Factory Direct Flooring
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články