Máte pejska? Pozor na plemena, která jsou letními horky ohrožena nejvíce aneb Základní pravidla, která Vašim chlupáčům usnadní léto

Vysoké letní teploty nejsou pro nikoho příjemné. Některá plemena psů je však snáší mnohem hůře než jiná. Víme, co v takovém případě dělat.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Letní horka nejsou nepříjemná jen lidem. Naopak. Mnohem hůř je obvykle snášejí zvířata. Protože však neumí mluvit, jen stěží nám řeknou, že mají žízeň nebo že se jim ze sluníčka udělalo špatně. Je proto dobré některým stavům předcházet a zjistit, jak se projevuje přehřátí u psů a co v takovém případě dělat.

Dostatek vhodných tekutin je pro cestování se psem základ

Zásobu vody bychom neměli balit jen pro sebe, ale i pro svého čtyřnohého společníka. Nespoléhejte se na to, že si nějak poradí a napije se z nejbližší kaluže. Tím byste mu mohli způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Všeobecně platí, že každý pes by měl za den vypít 50 ml vody na jedno kilo hmotnosti. Vypitou vodu je tedy vhodné odměřovat a mít tak základní přehled o tom, zda nehrozí například obávaná dehydratace.

iZdroj fotografie: Pixabay

Naučte proto svého psa pít za všech okolností z misky. Snadno tak odhadnete, kolik vody ještě zbylo. Zvířata tak navíc nemusí vodu hltat jako při nalévání z lahve, a nespolykají tedy jejím prostřednictvím příliš mnoho vzduchu. A to je další důležitý faktor, který může vést k nepříjemným problémům s nadýmáním apod.

Jak se vlastně ochlazuje pes a jak mu pomoci

Zatímco lidé se dokážou v případě potřeby zpotit opravdu kdekoliv, což nás velmi významným způsobem ochlazuje, psi mají v tomto ohledu velkou nevýhodu. Potí se totiž pouze prostřednictvím polštářků na tlapkách. Zbytek ochlazení zajišťuje vyplazený jazyk v kombinaci s rychlým dýcháním. Přehřejí se tedy mnohem snadněji než jejich páníčci.

iZdroj fotografie: Unsplash

Během velkého horka s nimi proto nechoďte ven, ani jim nedopřávejte náročné aktivity, jako je například běh. A pokud je to přece jen nezbytné, snažte se s nimi držet ve stínu a dělat pravidelné přestávky na napití a odpočinek. Jinými slovy – postupujte tak, jako kdybyste byli na procházce s malými dětmi, poté nemůžete udělat chybu.

Pozor na vodu z přírodních zdrojů, může uškodit

Už jsme se zmínili o tom, že pití znečištěné vody z kaluží není právě dobrý nápad. Ale stejně nebezpečné mohou být i zdánlivě čisté vodní zdroje jako například řeky nebo rybníky. Nebezpečí však tentokrát nespočívá v tom, že by se z nich psi nechtěně napili, ale v tom, jak je využijí ke svému ochlazení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studená voda je totiž v letním horku lákavá jak pro lidi, tak i pro jejich čtyřnohé společníky. Pokud se však zvířata zchladí příliš rychle, může jim hrozit infarkt nebo jiné zdravotní problémy. Dbejte na to, aby váš mazlíček vždy vstupoval do vody postupně a zvykal si na její teplotu. Tak dokážete většině podobných potíží předejít.

Pomohou vám i chladící podložky a ručníky

Pokud se psem cestujete, mějte s sebou dostatečnou zásobu vody nejenom k pití, ale také pro jeho ochlazení. Stačí namočit ručník a psa do něj zabalit nebo mu dovolit na něj ulehnout (záleží na povaze a zvycích každého zvířete). Skvělé jsou také nejrůznější chladící podložky nebo přímo vesty, určené zejména pro malá plemena.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kteří psi jsou letními horky ohroženi nejvíce

Všeobecně lze říci, že horko nedělá dobře žádným psům. Ovšem pokud máte doma plemena se širokou lebkou a čenichem (jmenovat lze například boxery a buldoky), může jim být z vysokých teplot opravdu špatně. A to platí například i pro pekingského palácového psíka, který je pro změnu náchylný na nejrůznější respirační onemocnění.

Zdroj: Batter Sea

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články