Pěstování jarní cibulky na parapetu: Z plastové láhve se za 5 minut dá vytvořit záhon pro 100 cibulí

S přísunem čerstvé zeleniny, která má pozitivní vliv na zdraví a navíc skvěle chutná, nemusíte spoléhat jen na obchody. I když nemáte zahradu, můžete si ji hravě vypěstovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zelená cibulka je oblíbenou surovinou v českých kuchyních. Nejenže dokáže povznést obyčejný pokrm na zcela jinou úroveň, ale také má blahodárné účinky na lidský organismus. Podporuje správné trávení, posiluje imunitu, čistí střeva, je výborným antioxidantem, snižuje krevní tlak, podporuje zrak, oběhovou soustavu a přispívá k výživě kostí. Její cena v obchodech dost vyskočila. To vás ale nemusí trápit, protože si ji můžete snadno vypěstovat přímo doma v kuchyni.

Svěže zelenou nať vypěstujete snadno

Doby, kdy se dal svazeček jarní cibulky v obchodech pořídit za pár korun, pominuly. V současnosti se cena až ztrojnásobila. Kvalita je navíc sporná. Někdy jde o naměklé cibulky s našedlou, polámanou a povadlou natí, kterou konzumovat opravdu nechcete. S farmářskými výpěstky zářivě svěže zelených cibulek nemají nic společného. Přestože není sezona, můžete příjemně aromatickou nať do svého jídelníčku bez obav zařadit. Vypěstujete si ji totiž sami.

I když nemáte zahradu nebo alespoň balkon, je to hračka. Můžete ji pěstovat v podstatě kdekoliv. Je to velmi snadné, efektivní a rychlé. Dokonce si můžete doma vytvořit v podstatě záhon, v němž vypěstujete více než 100 cibulek najednou. Neděste se, že po bytě bude všude hlína. Všechno se odehraje ve velmi malém kompaktním prostoru. Potřebovat budete pouze:

  • 5 litrovou plastovou láhev;
  • hlínu vhodnou pro pěstování zeleniny;
  • vodu;
  • cibuli.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Vytvoříte záhon se sto cibulkami

Postup je jednoduchý. Vezměte si obyčejnou pětilitrovou plastovou láhev. Vrchní část odstřihněte nůžkami.  Ve výšce zhruba 5 centimetrů od dna nádoby vytvořte po jejím obvodu malé otvory. Použít k tomu můžete nahřátý šroubovák, který projede plastem lehce jako nůž máslem. Postupně takto ještě proděravějte ještě několik pater děr. Rozestup mezi řadami otvorů by měl být takový, aby se tam vešla cibule i trocha hlíny. Orientujte se podle toho, jak jsou velké cibulky, které chcete sázet.

Po obvodu kanystru lze celkem udělat asi 100 otvorů. Do takto připravené nádoby můžete začít sázet cibulky. Nasypte na dno zeminu vhodnou pro pěstování zeleniny až k první řadě otvorů a na ni opatrně rozložte cibulky po obvodu nádoby. Odřízněte vrcholky cibulí, a ty nasměrujte k otvorům. Zasypejte první vrstvu hlínou a stejným způsobem vytvoříte další patra. Až budete na vršku nádoby, nakonec položte na hlínu několik tak cibulí, aby jejich kořeny mířily do hlíny.

Použít můžete i obyčejnou pet láhev

Kompaktní cibulový záhon máte hotový a můžete ho umístit třeba na parapet. Zabírá velmi málo místa a zelená nať poroste do všech stran, takže ji pohodlně můžete odříznout. Pokud se cibule uchytí, můžete se na první sklizeň těšit přibližně za týden. Navíc bude tento provizorní květináč vypadat jako velmi zajímavý prvek, jakmile se zazelení. Nezapomeňte na pravidelnou závlahu. Pokud nemáte velkou plastovou nádobu, můžete použít jakoukoliv pet láhev.

Jaké zkušenosti máte s pěstováním zeleniny v domácnosti?

Zdroj: GoForum
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů