Páníček se nad takovým chováním psa většinou náramně baví. Málokdo ale ví, že to škodí jeho zdraví

Během dne si psi nacházejí různou zábavu. Taková nevinná zábava však může přerůst až v závažnou poruchu chování, proto byste měli znát všechna rizika.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Neznalý chovatel může za točením se psa za svým ocasem vidět jen neškodnou zálibu, kterou pes zabíjí čas. Je třeba si ale dávat pozor, protože ze zábavy se postupně stává závislost. Může to být i projev zdravotních problémů. Na vině totiž často bývá prostředí psa chudé na podněty, nezájem majitele, nuda či sociální izolovanost. Jak taková závislost vlastně vzniká?

Proč se pes točí za svým ocasem

Většinou k točení zpočátku dochází ve hře či z náhlého popudu. Představte si psa, který je celý den zavřený sám doma a trpělivě čeká, až se z práce vrátí jeho páníček. Co má po tu dobu pořád dělat? Není divu, že objeví docela zábavnou věc, kterou může uvolnit nastřádanou energii. Některá plemena jsou k tomuto chování více náchylná. Platí to pro německé ovčáky a teriéry, kteří z honby za ocasem nevyrostou a i v dospělosti se jí usilovně věnují.

Projev kompulzivní poruchy a úzkosti u psů

Honění ocasu je projevem stereotypního chování, které psovi přináší úlevu od stresu. Tímto na první pohled nutkavým chováním se pes snaží úzkosti a stresu zbavit. Je-li stereotypní chování již plně rozvinuté, pes cítí slast, protože se mu do krve uvolňují endorfiny. Tak se stává na honbě ocasu závislým.

iZdroj fotografie: Pixabay

Někdy bývají důvodem vzniku tohoto chování problémy s ucpanými análními žlázami, může to být i příznak epilepsie. V některých případech se jedná o neškodné chování, kdy se pes točí za ocasem z čisté radosti, když třeba vidí svého pána nebo dostane nažrat. V každém případě je třeba sledovat, jestli se toto chování neopakuje příliš často.

Chování psa rozhodně nepodporujte

Bohužel se někdy setkáváme s tím, že někteří majitelé své psy v honbě za ocasem podporují, protože jim připadá zábavná. Dokonce se tímto chováním chlubí. Tím podněcují psa k tomu, aby se této stereotypní činnosti věnoval co nejvíce. Takto ale jeho závislost jen prohlubují. Odnaučit psa takové závislosti pak bývá velmi složité, někdy i nemožné.

Jak se léčí stereotypní chování u psů

Pokud se pes stane na honění ocasu závislým, čili se mu věnuje příliš často, je vhodné navštívit veterináře. Ten stanoví přesnou diagnózu a případnou léčbu. Někdy je třeba přistoupit i k farmakologické léčbě stereotypního chování, ale ta nebývá vždy účinná.

Jaká je vaše zkušenost se stereotypním chování psů?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články