Jak si pomocí 3 kuliček alobalu usnadnit vaření: Technika používaná i v luxusních restauracích
Je v zásadě jedno, jestli jste nebo nejste přáteli zdravého stravování či držíte dietu. Čas od času se zdravý pokrm bez tuku, smažení nebo pečení vyplatí opravdu každému.
Na základě zpravodajství, demografických trendů i dalších okolností si se zdravou stravou hraje stále více a více lidí. Silně smažená kalorická jídla se pomalu vytrácí, zatímco se jako nejzdravější způsob ukazuje příprava v páře. Jestli namítáte, že nemáte vhodné vybavení, máme pro vás jednoduchý trik. Díky němu získáte domácí parní hrnec a potřebujete jen to, co už máte určitě doma. Konkrétně pánev, zapékací misku a kus alobalu.
Domácí parní hrnec svépomocí
Tento způsob napařování potravin nevyžaduje žádné zvláštní vybavení. Jak konkrétně funguje tato metoda? V první řadě se jedná o velmi efektivní a také ekonomický způsob. Nevyžaduje od vás totiž nákup žádného dalšího zařízení. K věcem, které máte v kuchyni, je už potřeba přidat jen trochu vlastní kreativity.
- Z alobalu – tedy hliníkové fólie – udělejte tři koule asi o velikosti dětské pěsti.
- Zvolenou pánev si předehřejte a koule na ni položte, sporák na chvíli vypněte.
- Na žárovzdorný talíř – nebo do jiné nádoby – dejte jídlo, které si chcete připravit v páře. Nádobu pak položte na kuličky z alobalu.
- Do pánve přilévejte vodu, dokud hladina nedosáhne asi do poloviny kuliček.
- Celou pánev zakryjte těsně přiléhající pokličkou.
- Sporák opět zapněte – na mírný plamen – a počkejte asi 10 minut. Za tu dobu se uvnitř této „soustavy“ vytvoří pára stejně jako v parním hrnci.
Proč právě příprava v páře?
Vaření v páře není o nic horší než další metody, ani chuť potraviny se neliší. Teplota ohřevu se v průměru pohybuje kolem 110 stupňů Celsia. Ze zdravotního hlediska jde hlavně o to, že během normálního vaření se většina cenných látek vyvaří do vody. Právě to během přípravy v páře odpadá. Zdravotní důvody jsou většinou ty hlavní, příprava jídla tímto způsobem s sebou ale nese ještě další okolnosti. A ty ocení prakticky každá kuchařka.
Při použití parního hrnce se totiž hodiny u plotny stanou minulostí. Potraviny vám stačí jen omýt a očistit, vložit dovnitř, podlít vodou a hlídat si cílený čas. Omylem je také to, že do páry patří jen knedlíky nebo uzené. Můžete v ní připravit rýži, luštěniny, maso, brambory i mnoho dalších surovin. Navíc zapomeňte na složitý úklid. Nikde žádná mastnota, prskající olej nebo černé usazeniny. Kuchyně je pak uklizená za pár minut.
Ani chuť vám nikam nemizí
Častou námitkou je právě to, že potraviny v páře přijdou o chuť a jsou jaksi „mdlé“. Pracovat s chutí se ale dá i tady, jen vědět, jak na to. V případě ryb můžete páru ochutit například vínem. Alkohol se vyvaří a zůstane vám jen chuťový požitek. Na ryby použijte bílé, hovězí maso zase uvítá červené. Zásadní roli hrají také čerstvé bylinky. Lososa doplňte rozmarýnem a citronovým tymiánem. Na červené maso užijete jalovec či nové koření.
Připravujete-li takto drůbež, neztratí se šalvěj nebo levandule. Při skládání přísad dejte zeleninu nad maso. Vlivem teploty z něj totiž může kapat šťáva. A pamatujte, že čím tužší přísada je, tím delší pobyt v páře – bez ohledu na metodu paření – bude potřebovat. Ani příprava v páře vám ovšem neoživí již zvadlou zeleninu. Čím čerstvější suroviny, tím lepší chuťový zážitek vás čeká. Myslete také na porcování – malé kousky budou hotové rychleji.