Jak rozeznat skutečný med od umělého: Pravý je hořlavý a teče rovnoměrným proudem

Poznat pravý a přírodní med od toho chemicky upraveného lze jednoduše. Zkuste jeden z těchto 6 testů a zjistěte, zda vás výrobci klamou, či nikoli.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zimní období láká většinu lidí si s chutí uvařit šálek dobrého čaje. Každý si čaj dochucuje různými způsoby, ať už kapkou citronu, cukrem, nebo právě medem. Med je také nezbytnou složkou k přípravě některých zákusků a pochutin, které lidé milují. Tak jako u všech jiných produktů, existuje na trhu obrovský výběr značek a druhů medu. Jak ale vybrat ten správný a hlavně skutečný kvalitní med?

Skutečný, nebo umělý med?

Pro většinu běžných lidí je skutečný med v obchodě nerozeznatelný od toho umělého. Studie tvrdí, že až 76 % medu na dostupném trhu prošlo procesem zvaným ultrafiltrace. Co to vlastně znamená? Cílem ultrafiltrace je odstranění všech druhů nečistot, jako třeba stop vosku. Proces je údajně nezbytný, neboť prodlužuje trvanlivost a odstraňuje krystalizaci. Bohužel se však tímto procesem z medu odstraňuje včelí pyl, který je jeho velmi významnou složkou a poskytuje našemu tělu mnoho výhod.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak poznat ten skutečný od umělého?

Existuje 6 způsobů, jak dokážete i vy sami poznat, jaký med jste si koupili domů:

  1. Krystalizace medu – pokud kupovaný med po chvíli nezkrystalizuje, není to čistý med. Při nákupu medu si rozhodně nezapomeňte přečíst etiketu. Pokud je na medu napsáno, že obsahuje kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (HFC) nebo komerční glukózu, med raději nekupujte.
  2. Test lžičkou – pokud již med máte doma a chcete jej otestovat, vezměte lžičku medu a začněte pomalu nalévat do misky nebo hrníčku. Pokud je proud rovnoměrný, kompaktní a neláme se, tak buďte rádi, máte ten pravý, skutečný med.
  3. Změna barvy – připravte si směs skládající se z několika kapek jódu, čisté vody a medu. Po smíchání všech přísad chvíli počkejte. Pokud med zmodrá, byl do něj přidán kukuřičný škrob, což je známka úpravy medu procesem ultrafiltrace.
  4. Pravý med je hořlavý – vezměte suchou zápalku, namočte ji do medu a zkuste zapálit. Pokud je med pravý, na zápalce se projeví jiskra nebo dokonce oheň. Pokud je med chemicky upravený, zápalka se nezapálí, a to z důvodu nečistot a vlhkosti po prodělání procesu.
  5. Zkouška vodou – naplňte sklenici vlažnou vodou a poté do ní přidejte lžíci medu. Chemicky upravený med se ihned rozpustí, zatímco pravý med klesne až na dno sklenice.
  6. Hmotnost medu – pravý, skutečný med je mnohem těžší, než ten umělý. V litrové sklenici by tohoto tekutého zlata nemělo být méně, než 1,4 kg.

Jaký med kupujete vy?

Zdroj: Albeena
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články