Orchideje lze podomácku množit do nekonečna. Nevšední způsob ozdobí každý centimetr bohatými květy a silnými kořeny

Orchideje patří k oblíbeným pokojovým rostlinám, avšak jen málokdo by je uměl správně namnožit. Přitom je to více než jednoduché.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokojové rostliny dodávají domácnosti útulnou atmosféru a zároveň přispívají ke správnému ovzduší v místnosti. Není proto divu, že jich má celá řada hospodyněk doma rozmístěných i několik desítek. Velmi oblíbenou pokojovou rostlinou jsou orchideje rozmanitých barevných kombinací. Každá z rostlin má však svoji životnost, proto je dobré umět ji omladit namnožením. Orchideje můžete rozpěstovat hned dvěma způsoby, které jsou jednoduché a spolehlivé.

Máte-li štěstí, pouze zasadíte tzv. keiki

Orchideje patří s přibližně 28 000 druhy k jedné z nejrozmanitějších skupin kvetoucích rostlin. Těžiště jejich výskytu můžeme vysledovat v tropických oblastech, kde rostou jako epifyty (tzn rostou na kmeni stromu, ale neparazitují na něm). V našich podmínkách je pěstujeme většinou na vhodném substrátu za dostatečného přísunu nepřímého slunečního svitu a rosení. V optimálních podmínkách orchidej vykvete. Pokud se tak stane, květní výhon nestříhejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Keiki se vytvoří na bývalém květním výhonu, proto ho nestříhejte

Ten totiž může vykvést i opakovaně, popřípadě se na něm vytvoří tzv. keiki. Orchideje vytvářejí keiki jako způsob vegetativního množení, kdy se snaží přemístit z místa na místo. Jak ve volné přírodě mladá rostlinka narůstá, květní výhon se sklání a nová rostlina se kořínky přichytí 1-5 metrů od mateřské rostliny, kde zakoření. V případě, že budete zasazovat keiki, odlomte ji až v momentě, kdy bude mít kořínky dlouhé alespoň 10 cm.

Žádné zvláštní podmínky nejsou potřeba

Před samotným umístěním mladé rostlinky do orchideového substrátu byste měli zkontrolovat, zdali jsou všechny kořínky zdravé. Pokud ano, přejděte k samotnému zasazení. Posléze pouze myslete na dostatečné rosení a zalévání mladé orchideje. Některé druhy takto rozpěstovaných orchidejí začínají kvést již do tří let od zasazení. Jiným způsobem množení je řízkování z listů. Ačkoliv se jedná o velmi jednoduchý úkon, zakořeněnou rostlinku zasadíte mnohdy teprve až o několik měsíců později.

iZdroj fotografie: Freepik
Mladou rostlinku zasazujte vždy do vhodného substrátu a průhledné nádoby

K ruce si vezměte ostrý nůž, plastovou průhlednou nádobu, vodu, stimulátor růstu kořenů a aktivní uhlí. Nyní si na orchideji, kterou chcete rozmnožit, vyberte jeden zdravý list. Ten odřízněte, ale myslete na to, že musíte utnout i část stonku. Poté ho ponechte 8 hodin v klidu a následně na odříznutou část stonku naneste stimulátor růstu kořenů. V nádobě rozpusťte menší množství aktivního uhlí a list ponořte do vody. Během několika měsíců se vytvoří kořeny a vy pak budete moci rostlinku zasadit.

Zdroj: Garden Therapy

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat