Jak ohřát maso, aby bylo šťavnaté i druhý den –⁠ bez použití mikrovlnky či pánve

Maso, které vám zůstane od večeře rozhodně nevyhazujte, můžete si na něm pochutnat i následující den. Ohřejte jej šetrně bez využití mikrovlnné trouby a pánve.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kolikrát se stane, že vaříte večeři a trochu neodhadnete množství. Pokud dojíte svou porci a dál už pokračovat nemůžete, i kdybyste chtěli, zbytky nevyhazujte. Nejen že tímto krokem šetříte svou peněženku a snižujete konzumní způsob života, ale ušetříte i čas strávený v kuchyni následující den, o večeři budete mít během chvilky postaráno. A obejdete se bez použití mikrovlnné trouby i rychlého ohřevu masa na pánvi, těmito způsoby bude totiž maso tuhé, bez chuti a bez šťávy. Jde to i lépe!

Maso musí zůstat šťavnaté

Jsou 3 velmi efektivní způsoby, jak si ohřát maso z předešlého dne a stále bude chutnat jako právě uvařené.

Maso ohřívané ve vakuu

Pokud tomu chcete říkat trochu honosněji, můžete říct kolegům, že ohříváte pomocí metody sous-vide. Takto se totiž ve francouzštině správně nazývá vaření ve vakuu, kde si jídlo zachová svou strukturu, přirozenou chuť a šťávu. Klasické sous-vide ale trvá několik hodin, protože se pomalu vaří syrové maso či ryba. Vy ale chcete pouze ohřívat, vezměte si tedy sáček se zapínáním na zip, do něj vložte maso, případně koření a vytlačte co největší množství vzduchu. Vodu v hrnci přiveďte k varu, odstavte a vložte sáček s masem. Přikryjte poklicí a ohřívejte po dobu 5–7 minut.

K ohřevu použijte troubu

Možná vám přijde zbytečné zapínat troubu, ale věřte, že tento způsob je také velmi efektivní. Na plech dejte pečící papír, ten potřete trochou oleje (výběr je čistě na vás i s ohledem na výslednou chuť masa) a dejte maso z předchozího dne. Zakryjte alobalem a pečte v troubě vyhřáté na 120 °C po dobu asi 10–15 minut. Dobu ohřevu volte podle tloušťky masa, je možné že budete muset pár minut ještě přidat, aby bylo maso celé prohřáté.

Kvalitní syrové maso iZdroj fotografie: Piqsels

Parní lázeň je velmi šetrná

Vaření v parní lázni je velmi oblíbenou metodou právě proto, že je k jídlu velmi ohleduplné a zachová si svou chuť i texturu. Připravte si větší hrnec a do něj napusťte trochu vody. V ideálním případě použijte napařovací vějíř, pokud jej ale nemáte, nezoufejte. Stejnou službu vám prokáže třeba i cedník. Hladina vody v hrnci by neměla vyšší, než je dno pařáčku či cedníku. Vložte maso a krátce ohřejte, tímto způsobem to trvá opravdu jen krátkou dobu.

Kvalita masa je stěžejní

Chcete-li si na mase skutečně pochutnat, dávejte bedlivý pozor na jeho výběr. Ideální je maso kupovat od řezníka, případně v lokální masně či farmě, která bourá maso. Zde máte záruku kvality a hlavně čerstvosti. Maso pořízené v supermarketu často takové kvality nedosahuje. Pokud ale i přesto zvolíte pro nákup masa klasický obchod, pořádně se podívejte na expiraci a tu dodržujte. Pokud má maso nepřirozenou barvu či zapáchá, rovnou jej vyhoďte, konzumací takového masa si můžete způsobit nemalé zdravotní potíže.

Jakým způsobem ohříváte jídlo z předešlého dne?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Za staré telefony jsou sběratelé ochotni zaplatit majlant. Motorola má cenu i 100 tisíc Kč
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund