Nesmrtelné trvalky pro líné pěstitele vhodné na balkón i zahradu
adbz.cz » Hobby » Nesmrtelné trvalky pro líné pěstitele vhodné na balkón i zahradu: Ibišek vydrží mrazy, udatna dvoudomá se hodí na stinná místa

Nesmrtelné trvalky pro líné pěstitele vhodné na balkón i zahradu: Ibišek vydrží mrazy, udatna dvoudomá se hodí na stinná místa

Oživte svou zahradu, terasu nebo balkón těmito trvalkami a vdechněte tomuto místu nový život. Květy těchto rostlin vám budou dokonalou ozdobou.

rostliny balkon hneda okna
Zdroj fotografie: iStock

Pěstování okrasných rostlin má nejen estetický charakter, ale také mohou vaší zahradě poskytnout spoustu dalších užitečných funkcí. Některé druhy dokáží zamaskovat nevzhledná místa, jiné vaši zahradu ochrání před škůdci nebo přitáhnou opylující hmyz. Pokud toužíte po vysokých rostlinách a záplavě barev, vysaďte na svou zahradu některou z těchto trvalek. Se správnou péčí vám vykvete do krásy.

Trvalky s vysokými květy

Ať už toužíte po troše soukromí, chcete skrýt nevzhledný starý plot nebo vytvořit kulisu menším rostlinám a zútulnit zahradu, pořiďte si některou z těchto rostlin. Dokáží vyrůst i více než metr vysoko a z vaší zahrady vytvořit skutečně kouzelné místo.

Ibišek vydrží opravdu dlouho

Přestože na první pohled vypadá jako jemná tropická rostlina, ve skutečnosti zvládne přečkat i mrazivé dny. Jeho květy mohou dorůstat velikosti až 30 cm. Podle odrůdy se zbarvují do jasně červené, růžové nebo bílé. Ke svému růstu tato rostlina potřebuje přímé slunce a vlhkou, dobře odvodněnou půdu. Velmi špatně snáší delší období sucha.

ibisek venkovni
Zdroj fotografie: Pixabay

Lilie jsou také trvanlivé

Tyto rostliny jsou velmi oblíbené pro svou vábivou vůni a nádherné barevné květy, které mohou být různě vzorované. Aby se těmto rostlinám na vaší zahradě dobře dařilo, dopřejte jim místo s plným sluncem a částečným polostínem. Půda v záhonu musí být velmi úrodná, vlhká a dobře propustná, jinak se liliím dařit nebude.

Stračku milovaly už babičky

Další velmi oblíbenou rostlinou je vysoká kráska s jasně barevnými květy, které si můžete užívat po opravdu dlouhou dobu. Odkvetlé části pravidelně prořezávejte a vytvořte tak prostor a podmínky pro nové výhonky. Vysejte ji na místo s přímým sluncem a částečným polostínem do záhonu s úrodnou a dobře propustnou půdou.

Udatna dvoudomá dokáže zaujmout

Touto trvalkou snadno vyzdobíte i velmi stinná místa a zákoutí. Její jemné květy budou dokonalou ozdobou. Jediné, co ke svému růstu potřebuje, je dobře odvodněná půda. Zadržování příliš velkého množství vody by mohlo vést až k zahnívání jejích kořenů.

vysoké trvalky
Zdroj fotografie: Pixabay

Dosna vypadá exoticky

Její velké listy a zářivě barevné květy vám na zahradě udělají spoustu parády. Podle odrůdy si můžete užít přítomnost jasně žluté, oranžové, červené nebo růžové barvy. Díky nim získá váš prostor exotickou a tropickou atmosféru. Umístěte ji na slunné místo s částečným polostínem a zajistěte jí neustálou vlhkost, pak vám velmi dobře poroste.

Trvalky, které kvetou od jara až do zimy