Nikdy je nevysazujte vedle rajčat. Zkazí celou úrodu
adbz.cz » Hobby » Nejhorší „sousedi“ pro rajčata: Ředkvičky i brambory mohou zkazit celou úrodu

Nejhorší „sousedi“ pro rajčata: Ředkvičky i brambory mohou zkazit celou úrodu

Základ dobrého zahradničení spočívá ve správném rozmístění jednotlivých rostlin. Špatně zvolení sousedé si mohou konkurovat při získávání živin nebo podlehnout stejné nemoci.

sazet rajcata fosfor
Zdroj fotografie: iStock

Není nic lepšího než v létě vyrazit na zahradu a sklízet čerstvé plody. Všechen čas a práce, které jste péči o rostliny věnovali, se vám mnohonásobně vrátí. Abyste si však mohli vychutnat opravdu bohatou úrodu, musíte jim dopřát opravdu ten nejlepší servis. Jedním z hlavních kritérií je správné rozmístění jednotlivých druhů rostlin. Některé se vedle sebe nesnesou, jiné se naopak navzájem ochrání před škůdci nebo vznikem nemocí.

Rozplánování výsadby

Než se pustíte do výsadby nebo výsevu semen, měli byste vždy věnovat čas přesnému rozplánování umístění každého druhu, který chcete na záhonu pěstovat. V těsné blízkosti by vždy měly být takové rostliny, jež mají stejné požadavky na životní podmínky a půdní vlastnosti. Dál od sebe byste pak měli držet ty, které trpí na stejné nemoci a choroby nebo je napadají stejní škůdci. Takto byste totiž mohli snadno o velkou část úrody přijít.

Na co si dát pozor

Některé rostliny spolu vzájemně soutěží při získávání potřebných živin a minerálních látek z půdy. Svou velikostí zastíní menší rostliny nebo je připraví o jejich místo v záhonu. Ve většině případů vyhrají ti nejsilnější a ti slabší zakrní nebo uvadnou. Pokud chcete, aby se všechny druhy na vaší zahradě zdravě vyvíjely a bohatě plodily, vyhněte se těmto nejčastějším chybám. 

jak pěstovat rajčata
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejhorší sousedi pro rajčata

Vedle těchto rostlin byste nikdy neměli pěstovat kukuřici ani brambory. Tyto druhy si jsou velkými konkurenty a jejich požadavky na druh a množství živin získávaných z půdy jsou téměř totožné. Rajčata v těsné blízkosti brambor navíc snadno onemocní bramborovou plísní (brambory jsou tedy nejhoršími sousedy rajčat vůbec). Poblíž rajčatového záhonku byste však neměli umisťovat ani ředkvičky nebo zelí, které zpomalují jejich kvetení a dozrávání plodů. V menší míře, ale (stále negativně) na ně působí také lilky, okurky, hrách, fenykl a meduňka.

Vhodné sousední rostliny

Pokud však vedle rajčat vysadíte bazalku, můžete docílit jejich bohatší a výraznější chuti. Velmi prospěšná je také přítomnost cibule, česneku a chřestu. Tyto rostliny svou výraznou vůní zahání některé druhy škodlivého hmyzu, a navíc rajčata chrání před vznikem některých chorob. Skvělými společníky jim bude také špenát, rukola, hlávkový salát, petrželka a máta. 

Jak připravit záhon na pěstování rajčat