4 druhy toxického nádobí, kterým se za každou cenu vyhnout. Přesto je má většina Čechů doma

Dbáte o své zdraví, cvičíte, stravujete se zdravě, vaříte si každý den obědy, abyste měli jídelníček pod kontrolou, ale možná nikdy nepřemýšlíte nad tím, v čem vaříte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jste člověk, který dbá o své zdraví, jistě děláte dobře, protože jedině tak můžete předejít chronickému, ale i zánětlivému onemocnění. Jenže bohužel ne každý z nás ví, že nádobí pro přípravu jídla je stejně důležité jako samotné jídlo. Dokonce se může stát, že i ta nejzdravější strava může mít za následek zdravotní komplikace, a to v případě, že zvolíte toxické nádobí. Zjistěte, které rozhodně nepoužívat.

Teflonové nádobí – ano, či ne?

Teflon je tím nejhorším činitelem v našem seznamu nádobí. Ještě strašnější je, že tento druh hrnců nebo pánví volíme nejčastěji. Je totiž v každém obchodě a je také nejjednodušší na údržbu, bohužel je i nejnebezpečnější. Jeho nepřilnavý povrch tvoří povlak z PTFE, což je jednoduše řečeno plastový polymer uvolňující toxiny po zahřívání. Při pravidelném používání vede k chronickému onemocnění a je také smrtelný pro ptáky, jako jsou papoušci.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi další chemické sloučeniny v teflonovém nádobí je kyselina perfluorooktanová, která se úzce pojí s některými druhy rakoviny, včetně prsu, vaječníků a prostaty. Mnoho výrobců zaručuje, že jejich nádobí těchto sloučenin obsahuje minimální množství. Ovšem pokud je pánev narušená, nádobí by mělo být okamžitě vyřazeno. Dávejte si pozor na všechno nádobí, nejedná se totiž pouze o pánve, ale například i o rýžovary a tak dále. Vyzkoušejte raději litinové nádobí, jde o bezpečnější možnost vaření.

Alobal a hliníková fólie

Jistě vás nepřekvapuje, že hliník není pro zdraví člověka úplně ideální. Mimo to, že je nejpoužívanějším kovem, je také velmi lehký, levný a pevný. Není však úplně bezchybný, považuje se totiž za neurotický kov, který se úzce pojí s chorobami centrálního nervového systému, včetně Alzheimerovy choroby a jiné. Hliníkové nádobí se již používá málo a pokud se mu vyhýbáte, jistě děláte dobře, ale věděli jste, že hliník může být skrytý i v jiném nádobí? 

iZdroj fotografie: Freeimages

Může být použitý jako základ a pokud se vrchní část povlaku odštípne, nádobí je toxické. Doporučujeme vyzkoušet skleněné nádobí. Místo rýžovaru s hliníkovou miskou zkuste skleněnou zapékací mísu. Sklo je bezpečné a trvanlivé. Nevýhodou je nepřilnavý povrch, ale pokud mísu vždy vymažete, jistě budete nadšení.     

Měděné je krásné, nikoli bezpečné

Takové nádobí je jistě překrásné. Je jako stvořené do kuchyně situované do rustikálního stylu. Jistě jste slyšeli o jeho vlastnostech, které jsou výhodné při vaření, ale bohužel měď je rizikem pro zdraví člověka. Je pravdou, že stejně jako jiné kovy, je i měď pro zdraví člověka důležitá, ale pouze v malém množství. Pokud nádobí nemá další povlak například z litiny, při vaření kyselých jídel uvolňuje velké množství mědi.     

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyzkoušejte raději nádobí z nerezové oceli, je bezpečnější a také se v něm dobře vaří, ovšem vždy je třeba jídlo hlídat, aby se nepřipálilo. Nádobí z tohoto materiálu není těžké a je odolné proti poškrábání. Také dlouho vydrží, tudíž se z něj můžete radovat dlouhé roky. Vždy se ujistěte, že jde o nerezovou ocel určenou k přípravě pokrmů. 

Křehké keramické nádobí

Vypadá hezky a na první pohled se zdá jako bezpečné pro zdraví a skvělé pro vaření. Opravdu tomu tak je, ale jen v případě, že je keramika 100%, což většinou nebývá a je smíchána s jinými materiály, které jsou pro zdraví člověka špatné. Vše by bylo v pořádku i v takovém případě, ale keramika má nízkou životnost a po pár užívání začne praskat. Jakmile tomu tak je, uvolňuje se do vašeho jídla kadmium a jiné materiály. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

I kdyby v něm nebylo obsažené kadmium, najdeme zde jiné látky, například neurotoxický hliník. Místo levnějšího keramického nádobí zvolte to, které je 100% keramické. Jedná se o nejlepší řešení, které je pro zdraví bezpečné. Je také nepřilnavé a lze ho mýt v myčce na nádobí. Bohužel nevýhodou je jeho vysoká cena. Pokud však investujete, vydrží dlouhé roky. 

Jaké nádobí na vaření používáte vy?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články