Mýty o čištění pánví. Co vlastně funguje a s čím neztrácet čas? Lze ušetřit a vyhnout se drahé chemii - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Mýty o čištění pánví. Co vlastně funguje a s čím neztrácet čas? Lze ušetřit a vyhnout se drahé chemii

Mýty o čištění pánví. Co vlastně funguje a s čím neztrácet čas? Lze ušetřit a vyhnout se drahé chemii

Chcete, aby vaše pánve a hrnce vypadaly stále jako nové? Trápí vás usazeniny, které dělají vaše nádobí nevzhledným? Tady jsou tipy, které zaručeně (ne)fungují.

spinava panev
Zdroj fotografie: Depositphotos

Existuje opravdu mnoho možností, jak vyčistit hrnce a pánve tak, aby se leskly jako před prvním použitím. Některé rady však nefungují. Je jasné, že sem tam se každému z nás připálí jídlo nebo necháme jídlo na pánvi či hrnci zaschnout a pak nejde dolů. Dobrým trikem, jak se zbavit zbytků jídla je do nádoby napustit vodu a dát na plotnu vařit.

Vroucí voda pomůže s odstraněním jídla

Spálené části jídla se působením horké vody opravdu uvolní od stěn hrnců a pánviček. Pak už stačí vzít jen jar a nádobí pořádně dočistit. Už jste slyšeli, že proti připáleninám je dobré používat také sodu? Bohužel. Ačkoli je jedlá soda vhodná pro spoustu věcí – například odmašťování kuchyňské linky – na drhnutí hrnců vhodná není. Pokud jste někde četli, že stačí do sody přidat peroxid, nezkoušejte to, také to nefunguje.

panevpripecena
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak si tedy jinak poradit s připáleninami? Alespoň částečně pomůže pokud na spáleninu nasypete ve vrstvách sodu, sůl a ocet. Po nějaké době drhnutí bude povrch čistší. Překvapivě skvěle funguje metoda využití bělícího prášku a horké vody. Ideální je nalít do hrnce horkou vodu, přidat prášek a nechat asi 30 minut působit. Připáleniny se začnou loupat a povrch pak snáze umyjete.

Pomoci může hliníková fólie

Napadlo vás při čištění připálenin použít alobal? Pokud se jedná o povrch, který nejde poškrábat je to dobré řešení. Stačí si z něj udělat kuličku a vlastně ho použít místo drátěnky, pokud ji zrovna nemáte po ruce. V tomto případě by vám již zmiňovaná jedlá soda mohla pomoci snáze odstranit nečistoty. Obdobnou službu samozřejmě udělá také kuchyňský písek.

panev
Zdroj fotografie: Pixabay

Říká se, že na připáleniny je dobrý olej z čajovníku. Je pravda, že odstraní lepkavou špínu, se zbytkem si však budete muset poradit jinak. Nejjednodušším způsobem, jak na spáleniny je použití speciální houbičky s takzvanou kouzelnou gumou. Na internetu najdete také rady, že je možné čistit kečupem. Překvapivě to funguje a pánev, kterou polijete kečupem nemusíte tolik drhnout.

Zdroj: Wirecutter