Pozor na kočičí vousky. Je potřeba s nimi zacházet opatrně, jinak mazlíčkovi ublížíte

Svéhlaví domácí mazlíčci jsou skvělými akrobaty, rychlými lovci i obratnými nočními kaskadéry. To všechno by ale kočky nemusely hravě zvládat bez svých běloskvoucích vousů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přestože se na první pohled kočičí vousy příliš neliší od chlupů, jejich význam je mnohem zásadnější. Pokud byste tedy chtěli vylepšit vzhled svého mazlíčka tím, že mu zastřihnete vousy, není to dobrý nápad. Fungují totiž jako důležitý a velmi citlivý smyslový nástroj a pro kočky jsou nezbytné. Od narození prostřednictvím vousů vyhodnocují změny a vnímají prostředí kolem sebe.

Vousy jsou citlivé jako konečky prstů

Vousy jsou vlastně hrubé husté chlupy, které rostou z folikulů umístěných hluboko v kůži. Kočky je nemají jen na tvářích, ale také nad očima, na čelisti a předních nohách. Na rozdíl od ostatních chlupů na kočičím těle jsou vousy mnohem citlivější. Folikuly, ze kterých vyrůstají, jsou plné nervů. Údajně jsou stejně citlivé jako konečky lidských prstů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na špičce každého vousu mají kočky speciální smyslové orgány známé jako proprioreceptory. Ty jsou schopné detekovat změny proudění vzduchu pomocí jemných vibrací. Informace se přenáší po vousech až do nervových receptorů ve vlasovém folikulu a pak jsou odeslány do mozku. Vyjma toho plní kočičí vousy ještě řadu dalších zásadních funkcí.

1) Lovení

Kočičí vousy se sice soustřeďují kolem nosu, ale zasahují i do oblastí nad očima, ušima, čelistí a předními končetinami. A právě ty na tlapkách dokáží určit pohyb kořisti, což kočky přímo předurčuje k tomu, aby byly úspěšnými lovci.

2) Symetrie

Možná jste si toho nikdy nevšimli, ale vousy má kočka rovnoměrně rozdělené. Má jich 12 symetricky rozmístěných po obou stranách tlamy, což jí pomáhá velmi přesně se orientovat v prostředí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Měření

Do jakéhokoli otvoru kočka nejdříve strká hlavu. Je to proto, že vousky fungují jako vestavěné měřidlo, kterým si prostor zmapuje. Často vás pak překvapí, že se protáhne i velmi úzkým otvorem.

4) Vibrace

Kočičí vousy jsou extrémně citlivé na vnímání proudění vzduchu. To se jim hodí, když si měří vzdálenost nebo pronásledují kořist. Zároveň díky tomu rozpoznají i blížící se nebezpečí.

5) Zrak

Nablízko kočky nevidí dobře. Prostřednictvím vousů tak mohou mapovat překážky. Pokud se jich dotkne, dokáže přesně určit jejich polohu, velikost a dokonce i strukturu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Tma

Je až zarážející, jak snadno se kočky pohybují v naprosté tmě, aniž by do něčeho narazily. To jim umožňují právě vousy. Jejich prostřednictvím zachytí pohyb vzduchu v místnosti a informaci pak vyšlou do mozku.

7) Nálada

Podle vousů můžete snadno zjistit, v jakém rozpoložení se kočka nachází. Pokud jsou ztuhlé, zvíře se cítí v ohrožení. Když jsou uvolněné, tak je spokojená a šťastná. Když směřují dopředu, kočku něco zaujalo a je zvědavá.

8) Ochrana

Vousy chrání kočku před zraněním. Například ty kolem očí dokáží zachytit i smítko prachu. Prostřednictvím těch na nohou a tváři pro změnu odhalí na zemi ostré předměty a překážky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

9) Stárnutí

Když stárne člověk, začne šedivět. U některých koček se to projevuje obdobně. Známky stárnutí jsou vidět právě na vousech. Poznáte to tak, že bílé vousy se mohou změnit na šedé nebo černé.

10) Padání

Kočičí vousy rozhodně nestříhejte, protože kočka pak nemůže správně vyhodnotit a vnímat své okolí. Pokud jim ale vousy samy vypadnou, zachovejte klid.  Rychle dorostou.

Jaké triky používáte při chování koček?

 Zdroj: EastBayTimes

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Za staré telefony jsou sběratelé ochotni zaplatit majlant. Motorola má cenu i 100 tisíc Kč
Události247.cz
Události247.cz
Někteří lidé od státu nedostanou finanční podporu v nezaměstnanosti. Jedná se například o ty, kteří dostali výpověď
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund