Krásné, ale jedovaté pokojové rostliny, které nemají doma co dělat. Ihned se jich zbavte, než bude pozdě

Pokojové rostliny jsou velmi oblíbené, zejména pro osoby žijící v malých bytech bez zahrádek. Lidé by však měli dávat pozor na to, jaké si vybírají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Květiny a další rostliny, které máme ve svých domácnostech přinášejí do životů radost. Některé rostliny však mohou být toxické a místo skvělého životního prostředí s sebou do vašeho domu mohou přinést naopak zdravotní trable. Níže je seznam rostlin, které vás mohou nemile překvapit. Raději je do svých bytů nepořizujte a pokud je máte, zbavte se jich.

Krásná, ale jedovatá rostlina

Toxická je například krásná Dieffenbachia. Pokud by ji vaše dítě ochutnalo, může dostat průjem, pocítit nevolnost nebo pálení v ústech a v krku. Dostavit se může také zvracení, otok, bolest nebo puchýře v ústech. Stejně nebezpečná pro děti nebo domácí mazlíčky může být také Sansevieria. Obsahuje totiž saponiny, které způsobují nevolnost, zvracení a průjem. Potíže může přinést také Zamioculcas. Pokud s ní přijdete do kontaktu, je třeba se opláchnout pod tekoucí vodou. Jinak hrozí podráždění kůže a otoky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na seznamu nebezpečných rostlin je překvapivě i aloe vera. Může sice pomoci, ale také obsahuje látky způsobující alergie, potíže s ledvinami nebo průjmy. Ani měsíček není zcela bezpečná květina. Ačkoli je velmi krásný a váš domov jistě úžasně rozsvítí díky svým barvám, může způsobit zažívací problémy. Jeho míza navíc může způsobit vyrážky na pokožce. Pokud tedy tuto rostlinu máte doma, držte ji dál od svých blízkých.

Potíže s polykáním i bolesti

Filodendron obsahuje šťavelan vápenatý. Tato látka vám může způsobit nepříjemné bolesti, a tak potíže s polykáním. Je tedy důležité mít tuto rostlinu na místě, kam se neodstanou vaše zvířátka nebo malé děti, které rády vše ochutnávají. Také Caladium vypadá velice krásně. Má listy ve tvaru srdce a prostor v domě určitě oživí. Pozor však na kontakt s dětmi a zvířaty. Pokud by se dostali k listům a olízli je, může dojít k dýchacím potížím. V případě potřeby kontaktujte lékaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Také rostlina zvaná Pothos je potencionálně nebezpečná. Stejně jako Filodendron tato rostlina obsahuje šťavelan vápenatý. Ten může mimo jiné způsobit podráždění rtů, jazyka a dutiny ústní. Dostavit se může i zvracení. Euphorbia tirucalli má žíravou mízu. Ta dokáže podráždit pokožku a samozřejmě i oči. A to po pouhém dotyku listů. Proto s ní manipulujte jen v rukavicích. Poslední nebezpečnou rostlinou je Náprstník. Květy a listy obsahují digoxin. Jde o látku, která může být smrtelná pro zvířata i osoby, které ji požijí.

Jaké zkušenosti máte s těmito druhy rostlin?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články