Pozor, spousta z nás je má doma, ale mohou i zabít. Patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, jsou však vysoce toxické

Existuje opravdu hodně druhů pokojových rostlin. Tyto rostliny jsou hodně oblíbené, protože jsou jednoduché na údržbu a oživí každý pokoj.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Difenbachie i Filodendron jsou velké pokojové rostliny, které jsou vhodné pro začátečníky. Obě rostliny však obsahují jedy (oxaláty), které mohou při požití způsobit otoky, slintání nebo dokonce ztrátu řeči. Pokud dojde k zasažení pokožky nebo očí, může také dojít k otoku, podráždění a zarudnutí. S těmito rostlinami je tak třeba zacházet opravdu opatrně a uchovávat je mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Existuje více než 500 druhů těchto rostlin

Obě tyto rostliny nejsou těžké na údržbu a je jednoduché je pěstovat doma, což je velice oblíbené u začátečníků, kteří nemají zkušenosti s pěstováním rostlin. Na světě existuje více než 500 různých druhů těchto rostlin. Ačkoliv se jedná o dvě různé rostliny, obě obsahují jed a mohou způsobit i docela vážné následky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prvně si povíme něco o Difenbachii

Tyto rostliny jsou známy pod několika názvy, mezi ten nejznámější patří název „tchýnin jazyk“, což už tak nějak napovídá, že jsou jedovaté. Difenbachie mají tlusté, široké listy, které mají zelenou, žlutou nebo bílou barvu. Některé mohou dorůstat výšky až dvou metrů, ale samozřejmě se dají zastřihnout, abyste doma neměli takhle vysokou příšeru. Sice tyto rostliny můžou produkovat květy, ale pokud jsou pěstovány vevnitř, stane se tak pouze zřídka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A teď něco o Filodendronech

Tyto rostliny mají většinou velké listy, které jsou buď laločnaté, nebo hluboce řezané. Listy mívají oválný tvar, ale mohou mít i jiné různé tvary. Některé druhy filodendronů mohou dorůstat do velikých výšek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pouhý dotek způsobuje bolesti

Obě tyto rostliny obsahují šťavelan vápenatý, který může způsobovat toxicitu, když se s ním nesprávně zachází a vytváří drobné jehlicové struktury. No a ty mohou pří dotyku způsobovat bolest a okamžitý otok, pokud je list rostliny třeba naříznutý nebo zlomený. Pokud byste nedopatřením požili kousek této rostliny, dostaví se nadměrné slintání, obtížné polykání a dokonce byste mohli ztratit řeč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První pomoc

Při dotyku na kůži se objeví vyrážka, otok a zarudnutí. Pokud se tento jed dostane do oka, budete mít oko podrážděné, ale jen výjimečně dochází k trvalému poškození. Při požití ústa okamžitě vypláchněte vodou a vyplivněte, abyste z úst d stali veškeré kusy rostliny. Sání ledové tříště neb cucání ledu může snížit bolest. Při požití je nejlepší kontaktovat záchrannou službu, protože s tímto si doma jen těžko poradíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se vaše kůže dostane do kontaktu s výměšky této rostliny, okamžitě postižené místo důkladně omyjte vodou a myjte po dobu 15 minut. Pokud jsou příznaky vážnější nebo se nelepší, vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj: Poison

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články