Začněte konečně používat alobal správně. Lesklá a matná strana je záměr, nepokazte svou snahu špatnou volbou

Alobal má nesčetné množství využití. Zjistěte, proč má lesklou a matnou stranu, a jak vám znalost jeho vlastností usnadní jeho použití v domácnosti.

Role alobalu i Zdroj fotografie: iStock
                   

Alobal neboli hliníkovou fólii pravděpodobně znáte všichni, a téměř jistě ji většina z vás pravidelně využívá. Díky svým vlastnostem (je neprůsvitný, neprodyšný, tepelně vodivý a dobrý izolant) je alobal oblíbenou pomůckou při vaření, uchovávání potravin i například při čištění šperků. Ovšem věděli jste, že každá jeho strana nejen jinak vypadá, ale také má odlišné vlastnosti? Abyste hliníkovou fólii využili na maximum, měli byste o ní znát několik základních faktů. Seznamte se s nimi a napříště se vyvarujte nejčastějších chyb v jejím použití.

Za vlastnostmi alobalu stojí způsob jeho výroby

Před příchodem alobalu se pro uchovávání potravin, přibližně do poloviny 20. století, používal tzv. staniol. To byla tenká cínová fólie, jejíž název vznikl z latinského označení pro tento měkký kov (Stannum). Rovněž název pro alobal je odvozen z jeho latinského názvu, respektive z jeho chemické značky (Aluminium, Al) a připojením slova obal. Oba kovy se pro výrobu fólie válcují pod velkým tlakem na tenkou vrstvu o tloušťce několika setin až tisícin milimetru.

Atomy hliníku – a dalších kovů – netvoří tak pevné vazby, jako je tomu u jiných pevných látek, a proto je lze snáze tvarovat a upravovat. Pro výrobu alobalu jsou výchozí hliníkové pláty protahovány mezi ocelovými válci, přičemž mezera mezi nimi se neustále zmenšuje. Tloušťka standardní hliníkové fólie se pohybuje okolo 0,006 milimetrů a tloušťka silnějšího alobalu dosahuje 0,015 milimetrů. Co se týče matné a lesklé strany fólie, ty vznikly z důvodu dosažení úspor při výrobě.  

Mezi ocelovými válci se totiž namísto jednoho protahují dva hliníkové pláty najednou. Ty strany, které přichází do styku s válci, jsou lesklé a ty, které jsou přitisknuty k sobě navzájem, jsou matné. Matnost vzniká v důsledku měkkosti hliníku, kdy se vrstvy obou plátů prolnou za vzniku matného a drsnějšího povrchu. Každá ze stran má poté odlišné vlastnosti, kterých můžete (nejen) v domácnosti využít – lesklá strana dobře odráží tepelné záření, zatímco matná jej spíše propouští.

Jak správně používat hliníkovou fólii

Alobal se obecně hojně využívá v potravinářském průmyslu a ve zdravotnictví, ale své uplatnění najde i v běžných domácnostech, a sice pro balení potravin, vaření, úklid, čištění šperků nebo například žehlení. Pokud se rozhodnete hliníkovou fólii využít při přípravě pokrmů, tak si zapamatujte, že by v tomto případě měla ven (tedy směrem od potravin) mířit vždy její matná strana. Ovšem jestliže chcete uchovat připravené pokrmy déle teplé, ven by měla směřovat lesklá strana hliníkové fólie.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Do alobalu můžete balit takřka cokoliv, jelikož fólie nepropouští tekutiny ani mastnotu (tím mj. umožňuje zachování šťavnatých a nevysušených pokrmů). Díky své odolnosti je nepostradatelným pomocníkem i při grilování, kdy vám zaručí rovnoměrně propečené a voňavé maso a zároveň zabrání odkapávání tuku do ohně, čímž prevenuje uvolnění zdraví škodlivých látek. Jediné, čemu se vyhněte, jsou silně zásadité, přesolené a velmi kyselé potraviny, které by mohly narušit povrch alobalu, což by vedlo k uvolňování hliníku do jídla.

K čemu ve své domácnosti využíváte alobal?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články