Tady končí veškerá legrace: Jak poskytnout první pomoc vašemu psovi a kdy okamžitě zamířit k veterináři

Návštěvu veterináře se rozhodně nevyplatí odkládat, když váš pes vykazuje tyto příznaky nemoci či jiného zdravotního příznaku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nebezpečných pastí, které na ulicích číhají na psy, je relativně dost. Na rozdíl od člověka si je zvídaví čtyřnozí kamarádi neuvědomují. Neustále něco žvýkají a olizují, nebo se hrnou na problémová místa, jež by prozkoumávat opravdu neměli. Stačí mžik a zhltají toxickou návnadu, přeběhnou přes silnici rovnou pod kola auta, zraní se o ostrý drát. V podobných situacích je důležité, aby pejskaři věděli, jak poskytnout psovi základní prvotní pomoc.

Zaměřte se na to, jaké signály vám pes dává

Včasný zásah člověka může psímu kamarádovi zachránit život. V drtivé většině je dobré raději vyhledat veterináře, ale existují i případy, kdy můžete problémy vyřešit sami. Je důležité rozpoznat, co psovi vlastně je. Nebuďte ale vystresovaní, protože zvíře to pozná, mluvte klidně a tiše. Nejdříve musíte vyhodnotit situaci, všímejte si viditelných zranění, třesů, kulhání, dezorientace. Jakmile je větší zranění na hlavě či páteři, vyhledejte ihned veterináře.

Podobně jako u člověka zkontrolujte životní funkce, tedy dýchání, tep a teplotu. Buďte opatrní, zraněné zvíře bude nevrlé a mohlo by na vás zaútočit. Normální dechová frekvence u psa je 10–35 dechů za minutu, u štěněte 15–40. Změříte to tak, že napočítáte, kolikrát vydechne během 15 sekund a číslo vynásobíte čtyřmi. Jakmile u psa naměříte výkyv mimo tuto toleranci, nepravidelné či přerývané dýchání, raději navštivte veterináře.

Důležité je i zabarvení dásní psa

Po kontrole dýchání se soustřeďte na měření srdeční frekvence. U menších plemen je normálních 100–140 tepů za minutu, zatímco u větších 60–100. Dejte ruku na srdce psa pod levým podpažím a stiskněte, dokud tep neucítíte. Napočítejte počet úderů během 15 sekund a vynásobte 4. Vyjde vám počet za minutu. Jakmile počet tepů nebude v toleranci, kontaktujte veterináře. Nakonec změřte psovi rektálně teplotu, stačí klasický teploměr. Normální je 38–39 °C. Když je vyšší než 39,5 °C, vyhledejte veterináře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O tom, v jakém zdravotním stavu pes je, vypovídají i dásně. Zkontrolujte, zda mají jinou než růžovou barvu. Jakmile ji mají, nebo jsou suché, něco není v pořádku.

Modré dásně

Psovi se špatně dýchá, což brání průtoku kyslíku do organismu.

Jasně červená

Signalizuje vyšší teplotu. Příčinou může být zánět dásní.

Bledá nebo bílá

Může vypovídat o akutní anémii nebo o onemocnění s ní spojeným.

Krvácení dásní

Způsobuje ho špatná ústní hygiena.

I když nemá zranění po nehodě, běžte k veterináři

Když zjistíte, že dech, tep, teplota i dásně jsou v normě, ale se psem viditelně není něco v pořádku, zkuste vyšetřit celé tělo. Zkontrolujte, jestli nekulhá, nebolí jej nějaká část těla, nemá modřiny nebo oděrky, zkontrolujte, zda nemá rozšířené či zarudlé zornice oka. Jakmile něco z toho objevíte, kontaktujte veterináře. Pokud je pes zraněný, je lepší být obezřetnější a navštívit odborníka, protože možnosti veterinárních lékařů zdaleka převyšují ty vaše.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozhodně neotálejte s návštěvou kliniky, pokud měl pes nehodu, špatně dýchá, má teplotu, příznaky otravy, poranění hlavy, spadl z výšky, pozřel cizí předmět, má křeče, topil se, nebo dostal ránu proudem. Stejně tak, pokud má vysokou horečku, rychlý tep a dýchání, zvrací, má průjem, kulhá, ztratil vědomí, je dezorientovaný, má záchvaty, bolesti, potíže s močením, nebo nechce jíst.

Jakým způsobem dává najevo váš pes, že mu není dobře?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články