Jediná správná metoda, jak bez rizika vytáhnout klíště
adbz.cz » Hobby » Jak bezpečně vytáhnout klíště: Kroucení není potřeba. Stačí chytit a vytáhnout

Jak bezpečně vytáhnout klíště: Kroucení není potřeba. Stačí chytit a vytáhnout

Vytáhnout zakousnuté klíště může být jednodušší, než to na první pohled vypadá. Na kroucení však zapomeňte, stačí jednodušší postup.

Klíště uchopte co nejblíže povrchu kůže. K tomuto úkolu je ideální pinzeta s jemnými hroty
Zdroj fotografie: Gzen92 / Creative Commons / CC BY-SA

Klíšťata jsou malí parazitičtí pavoukovci, kteří se mohou přisát na kůži lidí a zvířat, živit se krví a přenášet závažná onemocnění, jako je podle webu Health.Harvard lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Pokud chcete riziko nákazy maximálně eliminovat, musíte se postarat o bezpečné odstranění těchto parazitů.

Na klíště jděte v rukavicích

Než začnete s odstraňováním klíštěte, dobře se na to připravte. „Moje lékařka mi doporučila brát si jednorázové gumové rukavice, abych se chránila a zabránila přímému kontaktu s klíštětem a případnými patogeny,“ říká paní Jana K. z Rovenska pod Troskami. Také si připravte pinzetu s jemnými hroty nebo speciální nástroj na odstraňování klíšťat. Může jít o plastovou kartu nebo háček, které bývají k dostání ve většině lékáren.

Jakmile budete mít vše připraveno, důkladně naneste dezinfekční prostředek na klíště a okolní kůži. Snížíte tak riziko sekundární infekce. Nepoužívejte oleje, tuky nebo hutné masti, protože ty mohou podle webu HealthyChildren způsobit, že se klíště začne dusit a vyvrhne obsah svých střev, čímž se zvýší riziko přenosu onemocnění.

Postup odstranění klíštěte krok za krokem

Klíště uchopte co nejblíže povrchu kůže. K tomuto úkolu je ideální pinzeta s jemnými hroty. Kartu nebo háček pak zasuňte pod klíště. Poté tohoto parazita jednoduše vytáhněte směrem nahoru, a to rovnoměrným tlakem. Nijak jím neotáčejte ani neškubejte, protože by mohlo dojít k odlomení ústních částí, které by zůstaly v kůži (v takovém případě byste si koledovali o nepříjemný zánět). Nakonec zbývá už jen důkladně očistit místo kousnutí vaším oblíbeným dezinfekčním prostředkem.

Klíště uchopte co nejblíže povrchu kůže. K tomuto úkolu je ideální pinzeta s jemnými hroty
Zdroj fotografie: Pixabay
Než začnete s odstraňováním klíštěte, dobře se na to připravte.

A máte hotovo. Nyní už jen po dobu tří týdnů sledujte, zda se v místě kousnutí neobjevují známky infekce (zarudnutí, otok nebo hnis). V takovém případě raději ihned vyhledejte lékaře – průběh případného onemocnění totiž bývá v případě rychlého podání správné léčby mírnější. Na webu adbz jsme také psali o „létajících klíšťatech“, těch se ale bát nemusíte.

How to Remove a Tick

Found an attached tick? Remove promptly! Use clean, fine-tipped tweezers.