Kolik elektřiny spotřebovávají jednotlivé spotřebiče a jak se dá ušetřit: Úsporné žárovky znamenají i několik stovek Kč měsíčně
Abyste mohli ušetřit peněžní prostředky, které vynakládáte za provoz své domácnosti, je důležité znát spotřebiče spotřebovávající nejvíce elektřiny.
Obsah
Většina lidí si neuvědomuje, že některé spotřebiče v jejich domácnosti spotřebovávají mnohem více energie, než ty ostatní. Abyste však byli schopni ušetřit na účtech za energie, které během posledního roku raketově vzrostly (a možná budou růst i během dalších let), měli byste vědět, jaké to jsou, a co nejdříve omezit jejich provoz. Již malé změny vám totiž mohou pomoci ušetřit až několik stovek měsíčně.
Spotřebiče, jejichž provoz vás stojí nejvíce peněz
Ceny elektřiny se v roce 2022 raketově zvýšily – průměrná cena za 1 kWh stoupla na zhruba 5,80 Kč a se vší pravděpodobností budou tato čísla platit i pro celý rok 2023. Je ovšem také důležité zmínit, že tato cena platí pouze v případě, pokud nepřekročíte hranici spotřeby 2000 kWh ročně, protože za jakékoli větší množství vám agentury naúčtují poplatky za nadměrné využívání energie. Je proto důležité vědět, které spotřebiče v domácnosti vyžadují nejvíce elektřiny za den. Níže se můžete podívat na tabulku s údaji o průměrné spotřebě:
- vysavače: 3 kWh
- indukční varná deska: 2,05 kWh
- elektrická trouba: 1,36 kWh
- chladnička: 0,74 kWh
- rychlovarná konvice: 0,66 kWh
- myčka nádobí: 0,65 kWh
- pračka: 0,55 kWh
- stolní počítač: 0,54 kWh
- notebook: 0,38 kWh
- televize: 0,35 kWh
- mikrovlnná trouba: 0,14 kWh
- nabíječka při nabíjení mobilního telefonu: 0,0069 kWh
Je ovšem důležité si uvědomit, že uvedené výsledky jsou pouze průměrné hodnoty. Někteří lidé mají další spotřebiče, jako jsou například topení, kotle nebo klimatizace, jiní zase používají více troubu či další spotřebiče ve své kuchyni. Pokud tedy chcete znát přesné parametry, měli byste si svou spotřebu energie vypočítat sami.
Výpočet spotřeby v domácnosti
Ještě než začnete s výpočtem spotřeby spotřebičů v domácnosti, měli byste si sepsat každý z nich a zjistit, kolik energie vyžaduje. Výsledek poté vynásobte výkonem po dobu používání a výsledek tohoto výpočtu vydělte 1000. Tím získáte počet kilowatthodin – na samém konci výsledek ještě vynásobte částkou za kWh.
Pro příklad: Notebook spotřebuje 30 wattů energie a většina lidí jej používá zhruba 8 hodin denně. Nicméně během nabíjení odebírá elektřinu pouze 4 hodiny. Z toho vyplývá:
- 30 wattů × 4 hodiny = 120 kWh
- 120 kWh : 1000 = 0,12 kWh
- 0,12 kWh × 5,80 Kč (cena) = 0,7 (částka za den)
- 0,7 × 365 = 255 Kč (roční sazba)
Úspora elektrické energie ovšem neznamená jen oběti. Existuje mnoho dalších jednoduchých triků, které vám umožní každoročně ušetřit spoustu peněz. Prvním dobrým krokem je především výměna starých žárovek za jiné, energeticky úspornější druhy – to vám umožní ušetřit až několik stovek korun ročně.
Další snadné triky, jak ušetřit
Mezi další snadné triky, které vám pomohou ušetřit energii v domácnosti, patří:
- omezení ukládání teplých jídel přímo do lednice
- odpojování nabíječek a jiných zařízení od kontaktů, pokud se nepoužívají
- praní prádla pouze tehdy, když je buben pračky zcela plný
- mytí nádobí v myčce pouze tehdy, když je zcela plná
- v konvici ohřívejte pouze tolik vody, kolik v danou chvíli potřebujete
- když je trouba zapnutá, omezte její otevírání
Vyplatí se také věnovat pozornost energetické třídě spotřebičů, od kterých se odvíjí spotřeba energie. Většina odborníků doporučuje vybírat výrobky s energetickou třídou A+ a výše.