Tajemství o orchidejích, které znají jen letití pěstitelé. Zaručí vám gigantické květy o velikosti pěsti

Orchideje jsou v domácnostech velmi oblíbené. Avšak ne vždy se jim daří. Může to být právě proto, že o nich nevíte ještě úplně všechno.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Orchideje jsou opravdu nádherné. A nezáleží na tom, zda jde o krásky z rodu Phalaenopsis alias můrové orchideje neboli můrovce, které se v našich domácnostech vyskytují zdaleka nejčastěji, nebo třeba o exotické katleje (Cattleya) z Kostariky či tibetské orchideje Pleione. Lze u nich najít množství společných znaků, díky nimž se můžete v zásadě o všechny starat skoro stejně.

Zálivka a živiny pro vaše orchideje

Pokud se vaší orchideji nedaří, bude na vině pravděpodobně jeden z těchto dvou faktorů. Z živin potřebují ke své spokojenosti především dusík a fosfor, ale i další makro a mikroživiny, jako je draslík, vápník a hořčík. Hnojit bychom je měli během vegetační sezóny jednou do měsíce. A jak je to se zálivkou? Říká se, že pokud máte dojem, že už orchidej potřebuje zalít, pak s tím ještě jeden den počkejte. Získáte tak optimální frekvenci zálivky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejsnáze se pěstuje krásný můrovec

Jestliže s orchidejemi začínáte, pak vsaďte právě na Phalaenopsisy alias můrovce. Ty se dokážou s prostředím v našich bytech popasovat nejlépe. Ale neměli bychom zapomínat ještě na něco. Pokud chcete, aby vám opakovaně vykvetly, musíte jim napodobit tropy. To ostatně platí o všech orchidejích. Dopřejte jim pokles teplot na nočních 10 °C a nezapomeňte je pravidelně rosit. Brzy se dočkáte nových květních stvolů.

Přesazování nebývá většinou vůbec třeba

Jen málokdy se stane, že by orchidej přerostla z květináče, ve kterém jste ji koupili. Jednou za 2–3 roky se vyplatí vyměnit kůrové chipsy, v nichž je usazena, ovšem větší květináč nepotřebuje. S tímto bodem se pojí další pravidlo – kořeny orchideje potřebují přístup ke světlu, takže jedinou možnou alternativou jsou květináče průhledné. Zapomeňte na dekorativní barevné obaly, v nich orchideje brzy uhynou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Půdu ani led k životu nepotřebují

V běžné zemině vám neporostou a nezáleží na tom, jak drahý druh jste pořídili. Jsou to epifyty, takže rostou na stromech. A pokud jste také narazili na horký trend, jímž je zálivka za pomoci kostek ledu, díky nimž se tekutina uvolňuje postupně, na orchideje ho rozhodně neaplikujte. Teplotní šok by jim totiž neprospěl. Ba právě naopak.

Květy mohou vydržet řadu měsíců

Pokud se vám přece jen povede přivést orchidej ke květu, pak nám věřte, že se její krásou budete moci (podle druhu) těšit dlouhé měsíce. A kolik druhů orchidejí na světě vlastně existuje? Všeobecně se uvádí něco okolo 25 000 různých rostlin, z nichž lze ovšem doma pěstovat jen poměrně malý počet. A bez zajímavosti není ani cena té nejdražší orchideje na světě. V roce 1800 zaplatil za jednu tropickou krasavici holandský sběratel tisíce dolarů.

Prozradili jsme vám o orchidejích něco nového, nebo máte v záloze své osvědčené triky?

Seznamte se s dalšími radami pro péči přímo od zkušené květinářky

Zdroj: Gardenista

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články