Pokojovky chtějí brambory: Zkušení pěstitelé je používají hned na 3 způsoby, mají nedocenitelný efekt

Bramborové slupky považuje většina lidí za odpad, který po vaření vyhazuje. Neplýtvejte a vyrobte si z nich jednoduše cenné hnojivo pro pokojové rostliny.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Určitě jste už zaslechli, že minerály a vitamíny, které se nacházejí v ovoci i zelenině, jsou nejvíce uchovány ve slupkách. Stejně tak u brambor. Ty je většina lidí zvyklá před vařením oloupat a slupky vyhodit do koše, v případě zahrádkářů na kompost. Bramborové slupky plné vitamínů a minerálů však můžete využít jako základ pro výrobu hnojiva pro pokojové rostliny. Ušetříte peníze za drahé kupované přípravky a květiny vás obdaří rychlým růstem a bohatým kvetením.

Bramborové slupky – cenný zdroj živin

Brambory jsou součástí snad každé spíže a málokterá kuchyně se bez nich obejde. Zužitkujte z nich úplně všechno a nakrmte kromě sebe i své pokojové rostliny. Až budete příště loupat brambory, slupky nevyhazujte, ale 30 až 45 minut je povařte, aby se uvolnilo potřebné množství draslíku, fosforu a hořčíku. Vodu poté sceďte a nechte vychladnout. Vyrobené hnojivo můžete skladovat dva týdny v ledničce. Květiny s ním zalévejte maximálně dvakrát za měsíc.

Sušené bramborové slupky jako hnojivo

Hnojivo v podobě bramborové vody již máte připravené, ale stále zůstávají slupky, ze kterých jste ho připravili. Myslíte, že už je na čase je vyhodit? Nikoliv, i povařené slupky najdou další uplatnění. Stále totiž obsahují dost velké množství živin, které v nich i po vaření zůstaly. Usušte je tedy a přidávejte čas od času do květináče. Sušené bramborové slupky v tomto případě poslouží jako dlouhodobější zdroj pomalu se uvolňujících minerálů.

Oloupaná syrová brambora iZdroj fotografie: Depositphotos

Syrová brambora jako přírodní insekticid

V péči o rostliny se hodí nejen bramborové slupky, užitečná je celá hlíza. Pokud se u vás v létě v květináčích objeví chvostoskoci, malí broučci živící se odumřelými částmi rostlin, vyrukujte na ně s bramborou. Překrojte ji napůl a položte oříznutou plochu do zeminy. Bramboru nechte v květináči přes noc. Ráno uvidíte, kolik broučků se k lepkavému řezu přichytilo. Proveďte na bramboře nový řez a celý proces opakujte každý den tak dlouho, dokud chvostoskoci nezmizí.

Jak využíváte bramborové slupky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Štěně v podvyživeném stavu se jen o vlásek podařilo zachránit díky stížnostem na sociálních sítích
Události247.cz
Události247.cz
Až stovky tisíc korun skončí v kapsách podvodníků: Falešných zpěváků, kapitánů a lékařů v Česku přibývá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit