Při správném čištění fasáda vydrží krásná desítky let. Klíčový je výběr vhodné metody, jinak hrozí její nenávratné poškození
Přemýšlíte o tom, že byste si nechali vyčistit fasádu vašeho domu? V tom případě byste měli věnovat pozornost výběru té správné metody, abyste se vyhnuli jejímu poškození.
Čištění fasády domu je činností, kterou provádíte jednou za poměrně dlouhou dobu. V případě, že žijete v historickém centru města, musíte možná fasádu čistit častěji. Ovšem stále platí, že důležitý je zejména výběr správné čistící metody. Rozhodně byste ho neměli podceňovat, protože jinak můžete získat (značně) poničenou fasádu. Zjistěte, jaké metody čištění jsou dostatečně účinné, aby odstranily nahromaděnou špínu, a zároveň jsou dostatečně šetrné, abyste se vyhnuli avizovanému poškození.
Náročné je zejména čištění historických budov
Než se firma pustí do vlastního čištění, nejprve musí určit typ zdiva na budově a vybrat konkrétní metodu čištění. Tento krok je velmi důležitý, neboť špatně zvolená metoda může fasádu nenávratně poškodit – například cihly mohou obsahovat příměs nečistot, jako je železo, které mohou při použití některých čisticích prostředků vytvářet skvrny. Všechny plochy mimo zdivo (okna, okrasné prvky, okapy, apod.) by měly být po dobu čištění zakryty, aby nedošlo k jejich poškození.
Rovněž v případě, že váš dům prochází rekonstrukcí, nebo je vážněji poničen, je nutné nejprve vše dokončit a opravit. V opačném případě by mohlo čištění dům ještě více poškodit. Fasádu byste rovněž neměli čistit při nízkých teplotách. Například čištění vodou při méně než 8 °C by mohlo vést k jejímu zamrznutí v prasklinách a ve spárách. Předtím, než proběhne celoplošné čištění, by se rovněž měla vybraná metoda otestovat na skrytých stranách budovy.
Začínat byste měli vždy s nejšetrnější metodou a v případě potřeby volit silnější. Čím více různých postupů a prostředků je na čištění nutné použít, tím déle celý proces trvá. Asi nejzdlouhavější je v případě historických budov, kde se kombinovala řada materiálů při jejich stavbě, popřípadě rekonstrukci. Není tajemstvím, že různé typy zdiva vyžadují různé druhy aplikací čisticích přípravků. Rovněž různé typy nečistot je nutné čistit různými prostředky.
Fasády se čistí za pomocí tří hlavních metod
Obecně se rozlišují tři hlavní metody čištění fasád, a sice za pomoci vody, chemikálií či abrazivním ošetřením (pískování, broušení, apod.). Poslední ze jmenovaných metod je také nejméně šetrná, proto se volí pouze v ojedinělých případech. Její aplikací se totiž poškozuje i povrchový materiál budovy a hrozí riziko poškození zdiva. Ovšem při příliš vysokém tlaku vody či vysoké koncentraci chemikálií, mohou mít i tyto metody abrazivní účinek.
Nejšetrnějším a pravděpodobně nejrozšířenějším je čištění za pomoci vody. Vodou můžete provádět tzv. tlakové čištění, namáčení či čištění horkou párou. Nejvíce uplatňovaným postupem je pak tlakové čištění. Na povrch budovy se aplikuje tzv. nízkotlaký až středotlaký postřik, někdy s příměsí neiontového čisticího prostředku (pomáhá odstraňovat skvrny na bázi oleje). Při namáčení dochází k dlouhodobému mlžení povrchu zdiva – několik dní v kuse. Tímto se uvolňují saze a špína usazená na místech bez expozice dešti.
Čištění fasád za použití horké páry se používá při odstraňování nánosů zeminy a (zejména popínavých) rostlin. Některé postupy se kombinují dohromady, například namáčení a tlakové čištění. Pokud je potřeba odstranit zbytky barev, nátěrů, kovových skvrn či graffiti, využívá se metoda chemického čištění. Při ní jsou využívané čističe na bázi kyselin nebo alkalické čisticí prostředky. Ty se nanesou štětcem (či se nastříkají) na mokrý povrch, nechají se působit a poté se opláchnou vodou. Viděli jste někdy čištění fasády na vlastní oči?