Místo drahých hnojiv vsaďte na banánové slupky: 2 způsoby použití
adbz.cz » Hobby » Banánová slupka jako kvalitní výživa pro rostliny: Stačí na záhon rozházet její kousky, variantou je i tekuté hnojivo

Banánová slupka jako kvalitní výživa pro rostliny: Stačí na záhon rozházet její kousky, variantou je i tekuté hnojivo

Banány pozitivně ovlivňují zdraví člověka i rostlin. V případě rostlin lze banánovou slupku použít v několika podobách jako univerzální přírodní hnojivo.

bananova slupka zahon
Zdroj fotografie: iStock

Banány mají ve velké oblibě převážně děti, nicméně i u dospělých se najde spousta jejich příznivců. Jejich přínos pro zdraví je nepopiratelný a ještě lepší je, že plod samotný prospívá lidskému organismu a zbylá slupka, která by standardně putovala v lepším případě na kompost a v tom horším rovnou do koše, se taktéž zužitkuje. Banánová slupka díky svému složení obohatí rostliny o cenné živiny a minerální látky. Nemusíte tak utrácet za drahá hnojiva, a ještě můžete mít dobrý pocit, že zpracujete opravdu celý kus ovoce.

Banán a jeho pozitivní vliv na zdraví

V prvé řadě obsahuje 1 banán přibližně 10 % denního příjmu vlákniny, která je nezbytná pro správné fungování trávicí soustavy. Banány tak pomáhají při zácpě, ale i při průjmovém onemocnění. Obsahují přírodní cukry jako fruktózu, sacharózu a glukózu, jež v kombinaci s vlákninou poskytnou okamžitý příjem energie. Díky vysokému obsahu draslíku a naopak malému obsahu sodíku příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém. Draslík je také velmi důležitým komponentem pro správné fungování ledvin.

Zdravá snídaně s banánem
Zdroj fotografie: Pixabay

Velmi dobře pomáhá při snižování kyselosti žaludku, a tím zamezuje nepříjemnému pálení žáhy. Díky obsaženému manganu také podporuje mozkovou aktivitu, silné a zdravé kosti, hebkou a zdravou pokožku a snižuje otoky končetin. Jedná se tak o výtečnou a prospěšnou svačinu. Také si na něj vzpomeňte, když budete chtít upéct chutný moučník. Nejenže bude díky němu těsto vláčné, ale dokáže zastoupit například i poměrně nákladné máslo.

Ideální forma přírodního hnojiva

Banánová slupka je na hnojení rostlin přímo ideální. První možností je slupku nakrájet na menší kousky a rozmixovat, následně ji zalít přibližně stejným množstvím horké vody a nechat odstát po dobu 3 dnů. Po této době je nálev připraven a můžete ho libovolně použít jako tekuté hnojivo. Banánové slupky je také možné schraňovat po delší dobu, nechat je dobře vysušit a následně postupovat stejným způsobem jako při použití čerstvé slupky. Postačí ale, když nálev necháte stát pouze 2 dny.

Existuje ale ještě jednodušší způsob, jak banánovou slupku efektivně použít. Nasušené slupky rozemelte na prášek a rozprostřete je kolem rostlin, kterým byste rádi dopřáli živinami nabitý přídavek. Kolem rostlin ale můžete přidat i nakrájené kousky slupky. Živiny se tak budou uvolňovat postupně. Obzvláště velkou radost uděláte tímto univerzálním hnojivem růžím, begóniím, citrusovým plodům, rajčatům, lilkům, paprikám a okurkám. Banány si přitom můžete vypěstovat i doma.