Americká společnost „vytiskla“ dům na 3D tiskárně o ploše 32,5 m2

Po dlouhou dobu nikoho nepřekvapuje, když slyší, že existují tiskárny, které pro tisk nepoužívají inkoust. Inovativní technologie zvaná 3D tiskárna je vybavena neomezenými schopnostmi v mnoha odvětvích, ale její schopnosti ve stavebnictví jsou obzvláště působivé. Například americké společnosti Mighty Building se podařilo vytvořit návrh domu šetrného k životnímu prostředí za pouhých 24 hodin, zatímco spotřeba fyzické práce se sníží o 95%.

i Zdroj obrázku: Mighty Building.com
                   

V moderním světě se vše stalo tak jednoduchým, že ti, kteří si chtějí pořídit vlastní dům, nemusí tím strávit spoustu času a úsilí, ale mají pouze potřebné finance. O zbytek se postarají designéři společnosti a 3D tiskárna, a to i bez zapojení velkého počtu pracovníků. Přinejmenším to slibuje americká společnost z Kalifornie, Mighty Building.

iZdroj obrázku: Mighty Building.com
Představa domu z 3D tiskárny je přinejmenším děsivá, ale pravdivá

Specialisté společnosti vyvinuli jedinečný systém pro stavbu monolitických domů, který umožňuje pomocí 3D tiskárny vytvořit nejen stěny domu, ale plnohodnotnou strukturu. S touto technologií mohou pracovníci pouze komunikovat a instalovat okna a dveře.

Vytvářejí své monolitické domy a jsou dodávány zákazníkovi v hotové podobě, takže majitel by měl přemýšlet pouze o tom, kam nainstalovat tento zázrak inženýrství. Veškerou špinavou práci bude provádět obrovská tiskárna v dílnách společnosti.

Modul je vytvořen ze speciálně vyvinutého netoxického termosetového kompozitu zvaného „lehký kamenný materiál“ (LSM), který tvrdne pod vlivem ultrafialového záření, což z něj činí efektivnější stavební materiál než beton.

iZdroj obrázku: Mighty Building.com
Dům je „postaven“ za pouhých 24 hodin

Podle vývojářů má stavba tímto způsobem několik výhod. Například k vytvoření standardní zdi se používá několik materiálů najednou, ale „Mighty Buildings“ používá jeden LSM a dům je vytištěn monoliticky. To znamená, že jsou současně vytvořeny stěny, podlahy a střecha, ve kterých jsou k dispozici místa pro veškerou potřebnou komunikaci. Integrita krytu zvyšuje vzduchotěsnost, snižuje tepelné úniky a zlepšuje celkovou energetickou účinnost konstrukce, čímž je odolnější vůči katastrofám a méně škodlivá pro životní prostředí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články