Prášek do pečiva umí pohltit pachy a funguje i na mravence: Všestranný pomocník za 5 Kč

Prášek do pečiva je oblíbená ingredience do pokrmů, která však nabízí mnoho dalších využití. Funguje například jako skvělý odmašťovač nebo třeba deodorant.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Prášek do pečiva má ve své kuchyni pravděpodobně každý. Jde nejen o užitečnou ingredienci pro přípravu oblíbených pokrmů, nabízí také řadu dalších využití v domácnosti, a to od odstraňování nepříjemných pachů až po účinný prostředek proti mravencům. Jedná se proto o skvělý prostředek, který vám dokáže pomoci ušetřit mnoho peněz, které byste jinak zbytečně utratili za komerční alternativy (ty dokonce často ani nefungují stejně efektivně). 

Prášek do pečiva ve vaší domácnosti

Většina lidí má se vší pravděpodobností ve své domácnosti sáček s práškem do pečiva. Je velmi levný, užitečný, a pokud jej uložíte na suché místo, vydrží vám čerstvý klidně i několik měsíců. Ačkoliv jej mnozí rádi využívají při vaření, většina kutilů a kutilek tuší, že jej lze použít mnoha dalšími způsoby. Díky jeho speciálnímu složení si totiž dokáže hravě poradit s každou mastnotou, špínou, nebo dokonce škůdci. Níže se proto můžete podívat na 6 alternativních způsobů použití prášku do pečiva. 

1) Odstraňovač pachů a posilovač pracího prostředku

Pokud vám zapáchá koberec nebo jiný látkový nábytek ve vaší domácnosti, můžete na dané místo nasypat trochu prášku do pečiva a pak jej vysát. Jakmile budete mít hotovo, veškeré usazené pachy zmizí – totéž lze udělat i v případě autosedaček, ovšem nikoliv kožených. Dále pak můžete tento oblíbený prostředek použít jako posilovač pracího prostředku – vložte čajovou lžičku prášku do pečiva do bubnu s oblečením a vyperte běžným způsobem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Účinný odmašťovač a prostředek proti mravencům

Prášek do pečiva funguje také jako účinný odmašťovač. Pokud se vám tedy na košili nebo jiném oblečení objevila mastná skvrna, nasypte na ni trochu tohoto oblíbeného prostředku a nechte jej několik minut nasáknout mastnotu. Poté jej vyperte běžným způsobem a prádlo bude opět čisté, jako když jste si jej kupovali. Dále můžete použít prášek do pečiva proti mravencům – smíchejte jej se solí a posypte jím vnější stranu dveří a oken, abyste je odradili. 

3) Blokátor plynů a osvěžovač bot 

Pouhá čajová lžička prášku do pečiva ve vodě při vaření sušených fazolí vám pomůže předejít potenciální plynatosti a nadýmání, které většinou přichází po jejich konzumaci. Tento oblíbený prostředek můžete také použít jako osvěžovač bot – jednoduše naplňte pár ponožek práškem a zavažte jejich konce. Poté je vložte přes noc do bot a ráno bude veškerý zápach pryč.

4) Čistič hrnců a pánví

Přichycené potraviny často ztěžují čištění hrnců a pánví. Abyste si práci ulehčili, namočte je do směsi horké vody a prášku do pečiva. To vám usnadní jejich následné drhnutí a odstraňování zbytků jídla. Dále vám tento užitečný prostředek pomůže s čmáranci na zdech po pastelkách. Stačí opět použít směs horké vody a prášku do pečiva a všechny skvrny vydrhnout zubním kartáčkem.

Mastná pánev potřebuje čištění iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Čisticí prostředek do mikrovlnné trouby

Vezměte si misku vhodnou do mikrovlnné trouby, přidejte do ní 2 polévkové lžíce prášku do pečiva a 2 šálky vody. Poté ji vložte do přístroje a ohřívejte 2 minuty. Tímto způsobem se uvolní veškeré zbytky potravin, které se přilepily na stěny. 

6) Proti ucpanému odtoku

Pokud máte částečně ucpaný odtok v umyvadle, nasypte do něj 1/2 šálku prášku do pečiva, přilijte 1/2 šálku octa a nechte chvíli probublávat. Poté počkejte několik minut, zalijte horkou vodou a problém by měl být vyřešen. 

Jak se tyto užitečné triky osvědčily vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Může masážní pistole pomoci zmírnit celulitidu?
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem